X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kultura masowa a popularyzacja historii. Konferencja IPN

12.08.2019 11:00
"IPN o Powstaniu Warszawskim: w nauce, w komiksie, na wystawie, w grze miejskiej" - to tytuł konferencji, która odbyła się w sierpniu w Przystanku Historia w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Audio
  • Dr Tomasz Łabuszewski z IPN o nowoczesnym propagowaniu historii.
Kadr z komiksu Kampinos 44
Kadr z komiksu "Kampinos ’44"rys. Krzysztof Wyrzykowski (źr. IPN)

Pracownicy IPN zaprezentowali między innymi komiksy - "Kampinos ‘44", "Przemarsz przez piekło", wystawy - "Dni Powstania - Warszawa 1944" oraz gry uliczne - "Poeci okupowanej Warszawy" i "Powstańcze Poczty".

Dr Tomasz Łabuszewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN powiedział, że spotkanie służyło między innymi popularyzowaniu wiedzy o zrywie powstańców warszawskich oraz roli konspiratorów spoza Warszawy, którzy wzięli udział w walkach powstańczych na terenie miasta. Podczas spotkania mówiono o działaniach Zgrupowania Stołpeckiego, które stoczyło heroiczny bój by przejść kilkaset kilometrów z dalekich Stołpców aż do Warszawy.

W szeregach Grupy "Kampinos" żołnierze naliboccy wzięli udział w powstaniu warszawskim, walcząc w obronie Żoliborza i "Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej". Poruszono również temat jednej z najważniejszych bitew Powstania Warszawskiego, zdobycia przez Powstańców Komendy Głównej Policji oraz Kościoła świętego Krzyża - mówił naczelnik IPN.

Andrzej Kryński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaznaczył, że poruszając temat Powstania Warszawskiego nawiązał do szczególnego miejsca w Warszawie - "wielopokoleniowego cmentarza powązkowskich mogił". "Jest tam bardzo widoczna sztafeta pokoleń, poszczególnych pokoleń Polaków walczących o niepodległość. Tych z XIX wieku, Powstańców Styczniowych, tych XX-wiecznych - walczących o polską niepodległość, Orlęta Warszawskie, żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, żołnierze II wojny światowej, obrony Warszawy z 1939 roku, Powstańcy Warszawscy oraz osoby, które należały do opozycji antykomunistycznej" - zaznaczył Andrzej Kryński z IPN.

Podczas spotkania odbył się również pokaz filmu "Miłość w powstaniu warszawskim" oraz filmów dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim.

Z dr Tomaszem Łabuszewskim rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: IPN Powstanie Warszawskie