Redakcja Polska

W Warszawie otwarto wystawę Between the Walls. Poland 1939 - 1945

22.08.2019 17:09
W Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego otwarto wystawę "Between the Walls. Poland 1939 - 1945" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa to dwie ściany symbolizujące totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, pośrodku nich i w ich cieniu znajdowała się Polska w latach II wojny światowej. Na powierzchni obu ścian znajdują się krótkie informacje w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim, dotyczące faktów związanych z polskim rozdziałem II wojny światowej.
Audio
  • W Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego otwarto wystawę "Between the Walls. Poland 1939 - 1945" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Materiał Przemysława Lisa (IAR)
Otwarcie wystawy plenerowej Ściany Totalitaryzmów Polska 1939-1945 (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939-1945).
Otwarcie wystawy plenerowej „Ściany Totalitaryzmów Polska 1939-1945” („Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939-1945”).Fot.:PAP/Paweł Supernak

W liście napisanym do uczestników otwarcia wystawy, premier Mateusz Morawiecki napisał, że jej celem jest przypominanie o tragedii jaka dokonała się w czasach II wojny światowej. List od szefa rządu odczytał poseł Jarosław Krajewski. "Naszym obowiązek jest przypominanie o tamtym dramacie. To kwestia odpowiedzialności za to by podobny okres w dziejach ludzkości już nigdy nie miał miejsca" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

W otwarciu wystawy wzięli udział dyplomaci między innymi z Ukrainy oraz Krajów Bałtyckich. 

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zaznaczył, że wystawa pojawia się w przededniu 80 rocznicy podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow, który zdecydował o tragedii wielu milionów mieszkańców Europy środowej. Jarosław Szarek powiedział, że skutki tego paktu trwały do momentu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. - Dzisiaj jesteśmy tu razem i razem chwytamy w ręce łańcuch wolności, pamiętając o tych, którzy złożyli ofiarę byśmy byli wolni i niepodlegli - powiedział Jarosław Szarek.

Weteran i sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, Bogusław Nizieński podczas otwarcia wystawy powiedział, że tego typu inicjatywy są bardzo ważne. - Jak najwięcej takich wystaw by młodzi wiedzieli jak cierpieli ich rodacy. Cierpieli tylko dlatego, że byli Polakami. Tych zbrodni nie wolno nam zapomnieć - powiedział Bogusław Nizieński.

Pakt Ribbentrop - Mołotow dotyczył współpracy pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim, został podpisany przez szefów dyplomacji obu państw 23 sierpnia 1939 roku. Tajny zapis paktu dotyczył podziału terenów Europy środkowej i wschodniej, przez wielu historyków to porozumienie jest nazywane IV rozbiorem Polski.

PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Warszawa