X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawy, dyskusje, filmy. Rocznica wybuchu II wojny światowej w Pradze

10.09.2019 15:38
Dwie wystawy, dyskusje, wieczór filmowy oraz kilkadziesiąt materiałów w mediach. O rocznicy wybuchu II wojny światowej mogli dowiedzieć się również mieszkańcy Czech.
Wystawa plenerowa Sojusznicy: Polacy i Czesi na polach bitew II wojny światowej
Wystawa plenerowa „Sojusznicy: Polacy i Czesi na polach bitew II wojny światowej”Foto: Instytut Polski w Pradze

„Po stronie Polaków walczyli tylko Czesi” – pod takim tytułem ukazał się jeden z artykułów dotyczących rocznicy przygotowany we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze. „Chcieliśmy zwrócić uwagę Czechów na fakt, o którym sami rzadko pamiętają, czyli na powstanie dekretem prezydenta Mościckiego Legionu Czechów i Słowaków, złożonego z uciekających z Protektoratu żołnierzy czechosłowackich, który w ramach Wojska Polskiego miał wziąć udział w walkach z Niemcami” – tłumaczy dyrektor Instytutu Maciej Ruczaj.

„To właśnie we wrześniu 1939, w polskiej armii, przechodził swój chrzest bojowy na przykład pilot Josef Frantisek, późniejszy as lotniczy Bitwy o Anglię” – dodaje historyk Jindrzich Marek, współautor wystawy „Sojusznicy: Polacy i Czesi na frontach II wojny światowej”, która znajduje się na jednym z głównych placów stolicy Czech – Placu Pokoju.

Wystawę przygotował Instytut Polski we współpracy z czeskim Instytutem Historii Wojskowości. Wystawa opowiada o historii polsko-czeskiej wspołpracy w czasie wojny od Września 1939, przez Bitwę o Anglię i Tobruk aż do udziału 2 Armii Wojska Polskiego oraz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, w wyzwalaniu teyrtorium Czech od okupacji niemieckiej w maju 1945 roku. 

„Wystawa prezentuje wspólnych polsko-czeskich bohaterach, ale równocześnie przy tej okazji opowiada o kluczowych dla Polaków sprawach: fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, odysei polskiej armii na zachodzie, Katyniu” – tłumaczy Maciej Ruczaj. „Byliśmy razem w najtrudniejszych chwilach, jeżeli będziemy potrafili być razem także w czasach pokoju – unikniemy podobnych tragedii” – powiedziała w trakcie wernisażu burmistrz Pragi  i szefowa komisji obrony czeskiej Izby Poselskiej Jana Czernochova.

W uroczystym otwarciu wystawy organizowanym przez Instytut Polski i Ambasadę RP w Pradze wzięli udział m.in. przedstawiciele sztabu generalnego armii czeskiej oraz obu ministerstw obrony, władz Pragi czy czeskiego parlamentu a także dyrektor Narodowego Centrum Kultury – Rafał Wiśniewski i wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Paweł Ukielski. Wydarzenie uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy z Garnizonu Warszawa. Przez całe popołudnie publiczność na Placu Pokoju mogła też znaleźć się w samym środku walczącej Warszawy dzięki pierwszej w Czechach prezentacji filmu „Kartka z Powstania”, zrealizowanego w technologii Virtual Reality.

Po skończeniu uroczystości w niedalekim kinie odbył się maraton filmowych, w ramach którego w czeskich premierach zaprezentowano m.in. film Władysława Pasikowskiego „Kurier” wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego czy „303: Bitwa o Anglię”.

Czeska publiczność może także zapoznać się z polską opowieścią o II wojnie światowej poprzez wystawę „Walka i cierpienie” stworzoną przez Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z MSZ, którą oglądać można w Mauzoleum Narodowym na górze Witkow w Pradze, gdzie miesci się m.in. Grób Nieznanego Żołnierza.

O rocznicy, we współpracy z polskimi placówkami, obszernie informowały też czeskie media. „Zabraliśmy dziennikarzy z kilku kluczowych czeskich tytułów m.in. na Wetserplattte, do Muzeum Powstania czy do Palmirów. Byli też w Warszawie w czasie Godziny W” – tłumaczy Maciej Ruczaj. Rezultatem jest łącznie kilkanaście materiałów w niemal wszystkich najważniejszych mediach, które tłumaczą Czechom polskie spojrzenie na okres II wojny.

„Filmy dokumentalne, które niemal codziennie możemy obejrzeć w telewizji, analizują każdy ruch armii na zachodnim czy wschodnim froncie, ale prawie nikt tutaj nie slyszał o rzezi Woli” – podsumował w artykule swoje przeżycia z Polski redaktor najpoczytniejszego dziennika „MF Dnes”.

Wystawa „Sojusznicy: Polacy i Czesi na frontach II wojny światowej“ potrwa w Pradze do 17 września a potem będzie prezentowana w kolejnych miastach Republiki Czeskiej.

Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Zobacz więcej na temat: Praga MSZ