X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bukareszt: liczna widownia Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA

05.11.2019 14:24
Ponad 1,2 tys. osób wzięło udział w Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA w Bukareszcie. W trakcie organizowanego po raz 15. wydarzenia, prezentującego najciekawsze polskie produkcje ostatnich miesięcy, widzowie mogli zobaczyć m.in. takie filmy jak "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Słodki koniec dnia" Jacka Borucha, czy "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.
Festiwal Filmu Polskiego CinePOLSKA w Bukareszcie
Festiwal Filmu Polskiego CinePOLSKA w BukareszcieFoto: Instytut Polski w Bukareszcie

Festiwal odbył się w dniach 29 października-3 listopada 2019 roku z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i lokalnymi partnerami. Wydarzenie zainaugurował koncert jazzowy złożony z utworów Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego w wykonaniu kwintetu Wojtka Mazolewskiego (WMQ), który odbył się w najlepszym klubie muzycznym Bukaresztu – Control.  - Pełna sala ludzi, to znak, że mamy tu już swoją publiczność – mówił 29 października po koncercie zadowolony Wojtek Mazolewski, który wraz ze swoim zespołem WMQ grał w Rumunii już kilka razy. 

Grupa zaprezentowała najnowszy program poświęcony Komedzie dopiero drugi raz poza Polską. Wcześniej wykonała go jedynie za kołem podbiegunowym.

Dzień później, 30 października 2019 roku, widzowie CienePOLSKA  uczestniczyli w rumuńskiej prapremierze najnowszego filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones". Publiczność przyjęła go bardzo dobrze. Wielu widzów po seansie podkreślało, że mimo iż akcja filmu rozgrywa się w latach 30. XX wieku, przesłanie polskiej reżyserki w świecie kryzysu mediów tradycyjnych i fake news jest niezwykle aktualne. 

Tuż przed pokazem filmu Holland, z okazji obchodzonego w Polsce Roku Krzysztofa Komedy upamiętniającego 50. rocznicę śmierci artysty, widzowie w Bukareszcie obejrzeli również etiudę Romana Polańskiego pt. "Dwaj ludzie z szafą". Był to pierwszy film zilustrowany muzycznie przez pianistę i kompozytora, który odmienił polski jazz. 

Przez kolejne dni festiwalu w repertuarze kina studyjnego Elvire Popesco w stolicy Rumunii znalazły się jeszcze: "Zabawa zabawa" (reż. Kinga Dębska), "Słodki koniec dnia" (reż. Jacek Borcuch), "Juliusz" (reż. Aleksander Pietrzak), "Kler" (reż. Wojciech Smarzowski) i "Fuga" (reż. Agnieszka Smoczyńska).

 - Festiwal CinePOLSKA to często jedyna okazja w roku, aby w Rumunii zobaczyć najnowsze polskie kino na najwyższym światowym poziomie – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który od 2004 roku organizuje festiwal. – W czasie jubileuszowej 15 edycji festiwalu największą publiczność zgromadziły odpowiednio filmy: "Obywatel Jones", "Kler" i "Słodki koniec dnia". To jak dobrze są w Rumunii odbierane najlepiej świadczy o tym, że polska kinematografia potrafi poruszać w ciekawy i budzący emocje sposób tematy ważne dla współczesnego człowieka, bez względu na kraj jego pochodzenia. Warto też podkreślić, że wydarzenie jest organizowane się dzięki połączonym wysiłkom dwóch polskich instytucji i przy wsparciu partnerów lokalnych – dodał. 

CinePOLSKA odbywa się w dwóch krajach – Rumunii i Republice Mołdawii. Edycja w mołdawskiej stolicy, Kiszyniowie, rozpocznie się 13 listopada i potrwa do 17 listopada 2019 roku. 

Organizatorami Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA są Instytut Polski w Bukareszcie i Stowarzyszenie Filmowców Polskich wraz z partnerami: kinem Elvire Popesco (Instytut Francuski), klubem Control, Studiem Moldova Film i kinem Odeon. Edycję w Mołdawii wspiera także Ambasada RP w Kiszyniowie. 

Podsumowanie CinePOLSKA 2019 na stronie www Instytutu Polskiego: https://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/cinepolska-festiwal-filmu-polskiego-w-kiszyniowie.html

Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie


Zobacz więcej na temat: KULTURA Bukareszt FILM