Redakcja Polska

Lwów: Koncert "Niepodległa" na zakończenie festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego"

13.11.2019 09:22
W Filharmonii Lwowskiej, dokładnie w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, pożegnał się z publicznością VIII Międzynarodowy Festiwal "Odkrywany Paderewskiego". W trakcie trwania wydarzenia jego uczestnicy mogli wysłuchać przekrojowego repertuaru - od utworów średniowiecznych po kompozycje współczesne.
Audio
  • Koncert "Niepodległa" we Lwowie na zakończenie festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego". Relacja Wojciecha Jankowskiego
Uroczysty koncert
Uroczysty koncertFot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej, oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał "Mazurek Dąbrowskiego" i "Szcze ne wmerła Ukrajina". Koncert rozpoczął się kolejnym hymnem, pieśnią rycerską "Bogurodzica". Zebrani wstali po raz trzeci tego wieczoru.


Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Krzesimir Dębski opracował "Bogurodzicę" zapisaną przez Juliana Ursyna Niemcewicza, tak, jak śpiewali ją zakonnicy w Gnieźnie na początku XIX wieku: - Wtedy nie potrafiono odczytywać średniowiecznego pisma muzycznego. Julian Ursyn Niemcewicz zapisał jak księża, zakonnicy zmieniali "Bogurodzicę", dodawali, a czasem coś knocili. On zapisał to skwapliwie.

Tego wieczoru zagrano jeszcze między innymi kompozycję Ignacego Jana Paderewskiego, Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza, w którym na akordeonie brawurowo grał prof. Klaudiusz Baran. Na fortepianie grała dyrektor artystyczna festiwalu Mariana Humecka. Na zakończenie wieczoru na fortepianie zagrał mistrz wieczoru, Krzesimir Dębski.

Festiwal celowo zakończył się 11 listopada

Adam Bala, dyrektor Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego, zaznaczył, że festiwal był tak zaplanowany, by zakończyć się w Dniu Niepodległości. - Jesteśmy szczęśliwi, że w tym pięknym dniu, kiedy co roku świętujemy odzyskanie niepodległości, kończymy nasz festiwal. Jesteśmy szczęśliwi, że była taka ogromna liczba widzów. Dzisiejszy koncert był niezwykle ciepło przyjęty - mówił Adam Bala.


Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Krzesimir Dębski uważa, że Ignacy Jan Paderewski jest znany w Polsce jako wielki kompozytor, ale wciąż nie poznany jako lobbysta Polski przed i w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu. Do tej pory Polacy nie wiedzą, że on zużył prawie cały majątek dla odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dyrektor Adam Bala zapowiada kolejne atrakcje w Polsce i we Lwowie w roku 2020, ponieważ będzie to rok św. Jana Pawła II w związku ze stuleciem urodzin polskiego papieża.

Współorganizatorem wydarzenia był Konsulat Generalny we Lwowie. Przed koncertem otwarto wystawę przygotowaną przez warszawski Dom Spotkań z Historią zatytułowaną "Paderewski".

Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

dad

Zobacz więcej na temat: Lwów Ignacy Jan Paderewski