X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Waszyngtonie wystawiono "Trzech Paderewskich"

21.11.2019 09:25
W Waszyngtonie wystawiono wczoraj operę poświęconą życiu i działalności słynnego polskiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Przedstawienie w języku angielskim zatytułowane "Three Paderewskis" czyli "Trzech Paderewskich" odbyło się w prestiżowym Kennedy Center.
Audio
  • W Waszyngtonie wystawiono "Trzech Paderewskich". Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Opera poświęcona życiu Ignacego Jana Paderewskiego
Opera poświęcona życiu Ignacego Jana Paderewskiego Foto: Marek Wałkuski

Opera w jednym akcie "Three Paderewskis" została skomponowana i wystawiona przez twórców z Thornton School of Music oraz School of Dramatic Arts Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Ich projekt był jednym z finalistów konkursu rozpisanego przez Instytut Adama Mickiewicza. „Obserwowanie historii własnego kraju oczami amerykańskiego artysty, który śpiewa po polsku z obcym akcentem, robi wrażenie” - powiedziała Polskiemu Radiu wicedyrektor Instytutu Monika Grochowska.

Kompozytorka "Three Paderewskis" Jenni Brandon tłumaczyła, że wraz z pozostałymi twórcami opery chcieli podkreślić wielowymiarowość postaci Paderewskiego - pianisty, kompozytora, męża stanu, a nawet producenta win. - Chcieliśmy opowiedzieć o człowieku i jego pasji dla życia, muzyki i pomocy Polsce, by stała się tym, czym jest obecnie - mówiła Jenni Brandon.

Waszyngtońskie przedstawienie "Three Paderewskis", które obejrzało kilkuset widzów, zorganizowały wspólnie Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Kościuszkowska i Ambasada RP w Waszyngtonie.

IAR/dad