X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska kulturalna wiosna w czeskiej Pradze

23.01.2020 12:58
Największa prezentacja polskiej literatury, pierwsza "polska" premiera operowa po prawie stuleciu czy coroczny polski piknik w cieniu Zamku Praskiego - w 2020 roku w stolicy Czech nie zabraknie okazji do spotkania z polską kulturą. 
Widok na czeską Pragę z parku Letensk sady
Widok na czeską Pragę z parku Letenské sadyShutterstock.com/kennymax

Rok spotkań z polską kulturą nad Wełtawą rozpoczął uroczysty koncert Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK pod batutą polskiego dyrygenta prof. Antoniego Wita, który odbył się z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. - Dla sukcesu projektu ważne było, że do współpracy zaproszono Lukáša Vondráčka, aktualnie najbardziej popularnego czeskiego wirtuoza fortepianu, którego wystąpienia są gwarancją pełnej sali - powiedział Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. Koncert odbył się w secesyjnym Domu Miejskim, zaledwie kilka kroków od tablicy przypominającej kilkakrotną obecność Chopina w stolicy Czech. 

Najważniejszym "polskim" wydarzeniem muzycznym w Pradze będzie jednak w tym roku bez wątpienia premiera "Króla Rogera", która odbędzie się 3 kwietnia. Opera Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego do stolicy Czech trafia tuż po skończeniu wieloletniego generalnego remontu siedziby Opery Narodowej. Przedstawienie Trelińskiego będzie pierwszą premierą w nowo otworzonym budynku. Będzie to zarazem powrót Rogera do Pragi po 88 latach. W 1932 r. właśnie w Pradze bowiem miała miejsce międzynarodowa premiera utworu. 

Maj polskiej kultury w Pradze

W maju Praga na cztery dni zamieni się w stolicę polskiej literatury. Polska będzie gościem honorowym największych w Czechach targów książki i festiwalu literatury „Svět knihy” (14-17 maja). „O polskiej literaturze mówi się coraz więcej: nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk czy fenomen Wiedźmina tworzą niesamowity kontekst dla praskiej prezentacji” – mówi Ruczaj. „Nie chodzi zresztą tylko o literaturę piękną, coraz więcej ukazuje się także publikacji historycznych. Na targi książki planujemy na przykład czeskiego wydanie „Ochotnika” – nowej biografii Witolda Pileckiego.” 

Maj będzie unikatowym miesiącem polsko-czeskiej współpracy literackiej. Polska prezentacja w Pradze, przygotowana przez Instytut Książki i Instytut Polski w Pradze, będzie miała bowiem swój odpowiednik na warszawskich targach książki, podczas których w roli gościa honorowego wystąpi Republika Czeska. 

Zwieńczeniem wiosennej ofensywy polskiej kultury nad Wełtawą będzie 20 czerwca Dzień Polski w Ogrodach. Ambasada RP w Pradze ponownie otworzy dla praskiej publiczności swoje ogrody malowniczo usytuowane u stóp Zamku Praskiego. W bogatym programie m.in. koncerty, konkursy z nagrodami, regionalna kuchnia, nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Całodniowy piknik, którego celem jest prezentacji polskich regionów i zachęcenie Czechów do odwiedzenia Polski, co roku gromadzi kilka tysięcy osób.

 

Źródło: Instytut Polski w Pradze