Redakcja Polska

Polska kulturalna wiosna w czeskiej Pradze

23.01.2020 12:58
Największa prezentacja polskiej literatury, pierwsza "polska" premiera operowa po prawie stuleciu czy coroczny polski piknik w cieniu Zamku Praskiego - w 2020 roku w stolicy Czech nie zabraknie okazji do spotkania z polską kulturą. 
Widok na czeską Pragę z parku Letensk sady
Widok na czeską Pragę z parku Letenské sadyShutterstock.com/kennymax

Rok spotkań z polską kulturą nad Wełtawą rozpoczął uroczysty koncert Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK pod batutą polskiego dyrygenta prof. Antoniego Wita, który odbył się z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. - Dla sukcesu projektu ważne było, że do współpracy zaproszono Lukáša Vondráčka, aktualnie najbardziej popularnego czeskiego wirtuoza fortepianu, którego wystąpienia są gwarancją pełnej sali - powiedział Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. Koncert odbył się w secesyjnym Domu Miejskim, zaledwie kilka kroków od tablicy przypominającej kilkakrotną obecność Chopina w stolicy Czech. 

Najważniejszym "polskim" wydarzeniem muzycznym w Pradze będzie jednak w tym roku bez wątpienia premiera "Króla Rogera", która odbędzie się 3 kwietnia. Opera Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego do stolicy Czech trafia tuż po skończeniu wieloletniego generalnego remontu siedziby Opery Narodowej. Przedstawienie Trelińskiego będzie pierwszą premierą w nowo otworzonym budynku. Będzie to zarazem powrót Rogera do Pragi po 88 latach. W 1932 r. właśnie w Pradze bowiem miała miejsce międzynarodowa premiera utworu. 

Maj polskiej kultury w Pradze

W maju Praga na cztery dni zamieni się w stolicę polskiej literatury. Polska będzie gościem honorowym największych w Czechach targów książki i festiwalu literatury „Svět knihy” (14-17 maja). „O polskiej literaturze mówi się coraz więcej: nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk czy fenomen Wiedźmina tworzą niesamowity kontekst dla praskiej prezentacji” – mówi Ruczaj. „Nie chodzi zresztą tylko o literaturę piękną, coraz więcej ukazuje się także publikacji historycznych. Na targi książki planujemy na przykład czeskiego wydanie „Ochotnika” – nowej biografii Witolda Pileckiego.” 

Maj będzie unikatowym miesiącem polsko-czeskiej współpracy literackiej. Polska prezentacja w Pradze, przygotowana przez Instytut Książki i Instytut Polski w Pradze, będzie miała bowiem swój odpowiednik na warszawskich targach książki, podczas których w roli gościa honorowego wystąpi Republika Czeska. 

Zwieńczeniem wiosennej ofensywy polskiej kultury nad Wełtawą będzie 20 czerwca Dzień Polski w Ogrodach. Ambasada RP w Pradze ponownie otworzy dla praskiej publiczności swoje ogrody malowniczo usytuowane u stóp Zamku Praskiego. W bogatym programie m.in. koncerty, konkursy z nagrodami, regionalna kuchnia, nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Całodniowy piknik, którego celem jest prezentacji polskich regionów i zachęcenie Czechów do odwiedzenia Polski, co roku gromadzi kilka tysięcy osób.

 

Źródło: Instytut Polski w Pradze