Redakcja Polska

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego już w sobotę

03.09.2020 10:03
Jak co roku, Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi ponad sześćdziesięciu aktorów.
Audio
  • Utwór, podzielony zgodnie z zapisem na pięć częśc,i będzie czytany przez pięć różnych zespołów artystycznych- mówi Janusz Kukuła [posłuchaj]
Narodowe Czytanie 2020
Narodowe Czytanie 2020Grzegorz Lipiński Polskie Radio

W najbliższą sobotę w całej Polsce i poza jej granicami- dziewiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jak co roku, Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.

Na scenie wystąpi ponad sześćdziesięciu aktorów, między innymi Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha, Marcin Przybylski i Krzysztof Kwiatkowski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła

Utwór, podzielony zgodnie z zapisem na pięć części będzie czytany przez pięć różnych zespołów artystycznych. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, za muzykę - Piotr Baron, a za scenografię Anna Mioduszewska. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa konieczna jest rejestracja uczestników wydarzenia na stronie Narodowego Centrum Kultury, bo liczba miejsc jest ograniczona. Narodowe Czytanie „Balladyny” w Ogrodzie Saskim będzie też można śledzić za pomocą streamingu i w Polskim Radiu. 

Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęca do udziału w akcji. „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” - napisał prezydent. Zaznaczył, że bardzo mu zależy na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i polskie nowele.

IAR/ks