Redakcja Polska

Powstał film dokumentalny o Kalwarii Zebrzydowskiej "Polska Jerozolima"

22.11.2020 10:54
Film dokumentalny o Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej koło Krakowa "Polskiej Jerozolimie", zrealizowali wspólnie Mirosław Krzyszkowski i Joanna Zając. Podstawę historii stanowi życie Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora miejscowości i tamtejszego sanktuarium.
Kalwaria Zebrzydowska -
Kalwaria Zebrzydowska -Źródło: youtube/ Kalwaria Zebrzydowska

- Film ukazuje głównego bohatera - Mikołaja Zebrzydowskiego, którego życie jest bogate w niezwykłe zwroty akcji i przełomowe decyzje. Zebrzydowski to człowiek z krwi i kości, kochający mąż, zaangażowany polityk i żołnierz. Pozostawił po sobie wiele dzieł przynoszących owoce po dziś dzień. Kalwaria Zebrzydowska i sanktuarium ze skłaniającymi ku modlitwie dróżkami, to najważniejsze z nich. "Polska Jerozolima" przyciąga rokrocznie 2 mln pielgrzymów - powiedział Tomasz Baluś z kalwaryjskiego magistratu.

Podobieństwa z świętym miejscem

Jak dodał, że realizatorzy filmu - dzięki współczesnym zdjęciom z Jerozolimy, archiwaliom oraz korespondującymi z nimi malarskimi kadrami - ukazali jak wiele łączy te dwa miejsca nie tylko w dziedzinie krajobrazu, ale przede wszystkim w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa.

- Narracja filmu "Polska Jerozolima" to pasjonująca podróż przez XVII-wieczną historię Polski aż po współczesne obrazy i losy pielgrzymów, kontynuatorów dzieł Mikołaja Zebrzydowskiego. Takim wielkim kalwaryjskim pielgrzymem był św. Jan Paweł II, który w roku 2020 r. został zgodnie z watykańskim dekretem patronem Kalwarii Zebrzydowskiej – powiedział reżyser Mirosław Krzyszkowski.

53-minutowy film powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy także go wyreżyserowali. Muzykę skomponował Krzysztof Odrobina. Prowadzenia widza przez tajemnice Polskiej Jerozolimy podjął się publicysta i dziennikarz Marek Zając.

Film powstawał w latach 2019–2020, a jego twórcy starali się towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom i sytuacjom rozgrywającym się w "Polskiej Jerozolimie", takim jak wielkanocne misteria męki, które gromadzą setki tysięcy pielgrzymów.

Projekt został zrealizowany z inicjatywy Fundacji Wiara i Prawda oraz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Producentów wsparły finansowo samorządy: kalwaryjski i województwa małopolskiego, a także ministerstwo kultury.

- Film stanowi cześć projektu "Zebrzydowski 2020", który gmina Kalwaria Zebrzydowska zrealizowała wspólnie z urzędem marszałkowskim. Poza obrazem dokumentalnym powstała także monografia Mikołaja Zebrzydowskiego, a także replika medalu wybitego w 1601 r. z jego wizerunkiem - powiedział Baluś.

Publikacja w telewizji i sieci

"Polską Jerozolimę" będzie można wkrótce zobaczyć w m.in. w telewizji i internecie. Film zapisany na płycie DVD można też otrzymać bezpłatnie w urzędzie miejskim w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kalwaria Zebrzydowska została założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewodę krakowskiego, marszałka wielkiego koronnego i marszałka Trybunału Głównego Koronnego. W 1602 r. Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny klasztoru, do którego sprowadził Bernardynów. Obiekty te stały się zaczątkiem pierwszej polskiej Jerozolimy. Widząc wielką popularność dróżek i klasztoru oraz coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów, dokonał w 1617 r. lokacji miasta. Zebrzydowski zmarł 17 czerwca 1620 r. Spoczął obok żony na Wawelu.


PAP/dad