X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Powstał film dokumentalny o Kalwarii Zebrzydowskiej "Polska Jerozolima"

22.11.2020 10:54
Film dokumentalny o Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej koło Krakowa "Polskiej Jerozolimie", zrealizowali wspólnie Mirosław Krzyszkowski i Joanna Zając. Podstawę historii stanowi życie Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora miejscowości i tamtejszego sanktuarium.
Kalwaria Zebrzydowska -
Kalwaria Zebrzydowska -Źródło: youtube/ Kalwaria Zebrzydowska

- Film ukazuje głównego bohatera - Mikołaja Zebrzydowskiego, którego życie jest bogate w niezwykłe zwroty akcji i przełomowe decyzje. Zebrzydowski to człowiek z krwi i kości, kochający mąż, zaangażowany polityk i żołnierz. Pozostawił po sobie wiele dzieł przynoszących owoce po dziś dzień. Kalwaria Zebrzydowska i sanktuarium ze skłaniającymi ku modlitwie dróżkami, to najważniejsze z nich. "Polska Jerozolima" przyciąga rokrocznie 2 mln pielgrzymów - powiedział Tomasz Baluś z kalwaryjskiego magistratu.

Podobieństwa z świętym miejscem

Jak dodał, że realizatorzy filmu - dzięki współczesnym zdjęciom z Jerozolimy, archiwaliom oraz korespondującymi z nimi malarskimi kadrami - ukazali jak wiele łączy te dwa miejsca nie tylko w dziedzinie krajobrazu, ale przede wszystkim w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa.

- Narracja filmu "Polska Jerozolima" to pasjonująca podróż przez XVII-wieczną historię Polski aż po współczesne obrazy i losy pielgrzymów, kontynuatorów dzieł Mikołaja Zebrzydowskiego. Takim wielkim kalwaryjskim pielgrzymem był św. Jan Paweł II, który w roku 2020 r. został zgodnie z watykańskim dekretem patronem Kalwarii Zebrzydowskiej – powiedział reżyser Mirosław Krzyszkowski.

53-minutowy film powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy także go wyreżyserowali. Muzykę skomponował Krzysztof Odrobina. Prowadzenia widza przez tajemnice Polskiej Jerozolimy podjął się publicysta i dziennikarz Marek Zając.

Film powstawał w latach 2019–2020, a jego twórcy starali się towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom i sytuacjom rozgrywającym się w "Polskiej Jerozolimie", takim jak wielkanocne misteria męki, które gromadzą setki tysięcy pielgrzymów.

Projekt został zrealizowany z inicjatywy Fundacji Wiara i Prawda oraz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Producentów wsparły finansowo samorządy: kalwaryjski i województwa małopolskiego, a także ministerstwo kultury.

- Film stanowi cześć projektu "Zebrzydowski 2020", który gmina Kalwaria Zebrzydowska zrealizowała wspólnie z urzędem marszałkowskim. Poza obrazem dokumentalnym powstała także monografia Mikołaja Zebrzydowskiego, a także replika medalu wybitego w 1601 r. z jego wizerunkiem - powiedział Baluś.

Publikacja w telewizji i sieci

"Polską Jerozolimę" będzie można wkrótce zobaczyć w m.in. w telewizji i internecie. Film zapisany na płycie DVD można też otrzymać bezpłatnie w urzędzie miejskim w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kalwaria Zebrzydowska została założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewodę krakowskiego, marszałka wielkiego koronnego i marszałka Trybunału Głównego Koronnego. W 1602 r. Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny klasztoru, do którego sprowadził Bernardynów. Obiekty te stały się zaczątkiem pierwszej polskiej Jerozolimy. Widząc wielką popularność dróżek i klasztoru oraz coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów, dokonał w 1617 r. lokacji miasta. Zebrzydowski zmarł 17 czerwca 1620 r. Spoczął obok żony na Wawelu.


PAP/dad