X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Rycerze. Dzieci niepodległej". Niezwykła wystawa w Warszawie

11.01.2021 10:00
Muzeum Literatury w Warszawie przygotowało ekspozycję online ukazująca 19. postaci – artystów walczących piórem i czynem o polską niepodległość.
Audio
  • Wystawa w Muzeum Literatury - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Muzeum Literatury

Ekspozycja jest próbą ukazania polskiej historii współczesnej poprzez pryzmat losów poetów, poetek i prozaików. - Ich drogi były różne, tak jak różnorodna jest dwudziestowieczna epopeja polskiej walki o wolność – wyjaśnia autorka wystawy Maria Dorota Pieńkowska. Wystawa została  przygotowana z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r i ukazuje postacie, które wtedy właśnie rozpoczynały swoje działania na rzecz wolnej i niepodległej Polski.

Na wystawie przypomnieni zostali artyści spełnieni i dojrzali, jak Gustaw Herling-Grudziński czy Zbigniew Herbert, a także ci, którzy nie zdążyli rozwinąć swoich talentów, na przykład Krzysztof Baczyński, Ewa Pohoska czy Krystyna Krahelska. - Ten pochód żywych „kamieni rzucanych na szaniec” otwiera Witold Pilecki, żołnierz, malarz, poeta. W jego postaci ogniskuje się to wszystko, co stanowi o fenomenie polskości - podkreśla Maria Dorota Pieńkowska.

Wydawnictwem towarzyszącym wydarzeniu jest książka poświęcona jednemu z jej bohaterów, poległemu w Powstaniu Warszawskim studentowi podziemnej polonistyki Wojciechowi Menclowi, którego rękopiśmienne archiwum zostało przekazane przez rodzinę poety w darze dla Muzeum Literatury.

Dzięki kooperacji ze Stowarzyszeniem Muza Dei w ramach programu „Kultura w sieci” został zrealizowany spektakl „Noc świata. Sebyła”, poświęcony kolejnemu bohaterowi wystawy Władysławowi Sebyle. Ten niezwykły twórca, poeta, malarz i muzyk, walczący o polskość w powstaniu śląskim i wojnie polsko-bolszewickiej, w 1939 r. został zmobilizowany w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez sowietów i przetrzymywany w obozie starobielskim. W 1940 wraz z pozostałymi jeńcami osadzonymi został przewieziony do Charkowa i 11 kwietnia 1940 rozstrzelany.

Wystawę "Rycerze. Dzieci niepodległej" przygotowaną przez warszawskie Muzeum Literatury można oglądać na stronie rycerze.muzeumliteratury.pl.

IAR/ep