Redakcja Polska

"Rycerze. Dzieci niepodległej". Niezwykła wystawa w Warszawie

11.01.2021 10:00
Muzeum Literatury w Warszawie przygotowało ekspozycję online ukazująca 19. postaci – artystów walczących piórem i czynem o polską niepodległość.
Audio
  • Wystawa w Muzeum Literatury - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Muzeum Literatury

Ekspozycja jest próbą ukazania polskiej historii współczesnej poprzez pryzmat losów poetów, poetek i prozaików. - Ich drogi były różne, tak jak różnorodna jest dwudziestowieczna epopeja polskiej walki o wolność – wyjaśnia autorka wystawy Maria Dorota Pieńkowska. Wystawa została  przygotowana z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r i ukazuje postacie, które wtedy właśnie rozpoczynały swoje działania na rzecz wolnej i niepodległej Polski.

Na wystawie przypomnieni zostali artyści spełnieni i dojrzali, jak Gustaw Herling-Grudziński czy Zbigniew Herbert, a także ci, którzy nie zdążyli rozwinąć swoich talentów, na przykład Krzysztof Baczyński, Ewa Pohoska czy Krystyna Krahelska. - Ten pochód żywych „kamieni rzucanych na szaniec” otwiera Witold Pilecki, żołnierz, malarz, poeta. W jego postaci ogniskuje się to wszystko, co stanowi o fenomenie polskości - podkreśla Maria Dorota Pieńkowska.

Wydawnictwem towarzyszącym wydarzeniu jest książka poświęcona jednemu z jej bohaterów, poległemu w Powstaniu Warszawskim studentowi podziemnej polonistyki Wojciechowi Menclowi, którego rękopiśmienne archiwum zostało przekazane przez rodzinę poety w darze dla Muzeum Literatury.

Dzięki kooperacji ze Stowarzyszeniem Muza Dei w ramach programu „Kultura w sieci” został zrealizowany spektakl „Noc świata. Sebyła”, poświęcony kolejnemu bohaterowi wystawy Władysławowi Sebyle. Ten niezwykły twórca, poeta, malarz i muzyk, walczący o polskość w powstaniu śląskim i wojnie polsko-bolszewickiej, w 1939 r. został zmobilizowany w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez sowietów i przetrzymywany w obozie starobielskim. W 1940 wraz z pozostałymi jeńcami osadzonymi został przewieziony do Charkowa i 11 kwietnia 1940 rozstrzelany.

Wystawę "Rycerze. Dzieci niepodległej" przygotowaną przez warszawskie Muzeum Literatury można oglądać na stronie rycerze.muzeumliteratury.pl.

IAR/ep