Redakcja Polska

Rozpoczynają się Dni Kultury Polskiej w czeskim Brnie

04.04.2022 14:16
W Brnie, drugim pod względem wielkości mieście Republiki Czeskiej, rozpoczynają się dziś Dni Kultury Polskiej. W ich programie znalazły się między innymi wydarzenia nawiązujące do aktualnej sytuacji w Europie.
Audio
  • Czechy: rozpoczynają się Dni Kultury Polskiej w Brnie. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)
Panorama Brna
Panorama BrnaShutterstock/Electric Egg

Jak zaznacza Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, ostatnie wydarzenia miały wpływ na program Dni Kultury Polskiej. - Dużą uwagę poświęcamy po pierwsze problematyce białoruskiej i ukraińskiej. Po drugie - ogólnie tematowi drogi do wolności, zarówno Polski, jak i innych krajów tak zwanego bloku wschodniego - powiedział Maciej Ruczaj w rozmowie z Polskim Radiem.

W programie znalazła się na przykład projekcja filmu dokumentalnego "Gdy kwiaty nie milczą" o wydarzeniach na Białorusi z 2020 roku. Zaprezentowana zostanie książka "Jesień narodów", która ukazała się w czeskim przekładzie. Odbędzie się też spotkanie z polską reportażystką Małgorzatą Rejmer, która napisała książkę o komunistycznej Albanii.

Jak zaznacza Maciej Ruczaj, jednym z głównych punktów Dni Kultury Polskiej w Brnie jest wystawa plenerowa poświęcona Pomorzu. - Ma ona być takim zaproszeniem dla Czechów do odwiedzenia tego regionu, jego bogactwa naturalnego i historyczno-kulturalnego - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego.

Dni Kultury Polskiej w Brnie potrwają do końca kwietnia.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Czechy Instytut Polski

Prezydent Wołodymyr Zełeński przemawiał podczas ceremonii rozdania Grammy

04.04.2022 11:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał podczas ceremonii rozdania Grammy. W emocjonalnym przesłaniu wideo mówił, że wielu ukraińskich muzyków walczy na froncie i apelował o wsparcie jego kraju w wojnie z Rosją.

73 lata temu powstało NATO. Fundamentem sojuszu jest wspólna obrona

04.04.2022 14:00
4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie został podpisany Traktat Północnoatlantycki powołujący do życia sojusz. Wszedł w życie kilka miesięcy później - 24 sierpnia.

Ponad trzysta osób przeszło ulicami Warszawy w XV Katyńskim Marszu Cieni

04.04.2022 14:15
Upamiętniający ofiary sowieckich mordów w 1940 roku marsz, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupę Historyczną "Zgrupowanie Radosław”, zakończył się przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.