Redakcja Polska

W Instytucie Pileckiego w Berlinie prezentowana jest wystawa "Ukraina. Wojna w Europie"

20.05.2022 09:12
W Instytucie Pileckiego w Berlinie można od środy oglądać wystawę "Ukraina. Wojna w Europie". Bohaterstwo Ukrainy jest dla nas inspiracją i przykładem - podkreśliła szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska podczas otwarcia ekspozycji.
Wystawa w Instytucie Pileckiego w Berlinie
Wystawa w Instytucie Pileckiego w BerlinieŹródło: Facebook/Polnische Botschaft in Deutschland Ambasada Polski w Niemczech @AmbasadaPLBerlin

- Na naszych oczach rozgrywa się wielka historia. Bohaterstwo Ukrainy jest dla nas inspiracją i przykładem. Ukraina walczy o wolność, nie tylko dla siebie, ale dla całej Europy - mówiła podczas otwarcia wystawy dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska.

Przypomniała, że w Instytucie Pileckiego "powstało Centrum Lemkina - dokumentujemy zbrodnie rosyjskie i zbieramy raporty. W ten sposób pragniemy przyczynić się do zachowania pamięci i przygotowania przyszłych badań nad współczesną historią i doświadczeniem Ukrainy".

"Musimy uczyć się z historii"

Nawet jeśli "mamy dziś wrażenie, że Europa niewiele nauczyła się z historii XX wieku, to jednak musimy dziś powtórzyć - musimy uczyć się z historii". Czas "nie tylko uczyć się z historii, ale także ją rozumieć" - podkreśliła Radziejowska.

"Wystawa jest efektem wielu przykładów doskonałej współpracy między instytucjami polskimi i ukraińskimi. Została przygotowana przez Instytut Pileckiego i Polskie Centrum Badań Historycznych CBH PAN w Berlinie we współpracy z ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej" - podkreślono we wpisie na Facebooku polskiej ambasady w Berlinie.

Wystawa "dokumentuje rosyjską agresję na Ukrainę za pomocą przerażających obrazów". Rzuca światło na centralne różnice w historycznym rozwoju Ukrainy i Rosji, analizuje motywy i schematy działania Putina, pokazuje, jak i na podstawie jakich narracji uzasadniających przygotowywano wojnę" - informuje Instytut Pileckiego w Berlinie.

Wystawa jest też prezentowana w Kijowie, Warszawie i Wilnie.


PAP/dad

Prezes IPN: Polskie Radio we wrześniu 39 r. było głosem osamotnionej Polski rozdzieranej przez agresorów

19.05.2022 15:07
Polskie Radio odgrywało bardzo istotną rolę w wojnie obronnej w 1939 roku. Było głosem osamotnionej Polski rozdzieranej przez dwóch agresorów – III Rzeszę i Związek Sowiecki - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Mateusz Morawiecki wezwał do izolacji rosyjskiego prezydenta

19.05.2022 16:00
Do izolacji prezydenta Rosji Władimira Putina - wezwał w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dyplomacja wymaga dialogu, ale nie negocjuje się z terrorystami - stwierdził. Podkreślał, że nie ma Zachodu bez wolnej i zwycięskiej Ukrainy.