Redakcja Polska

Muzeum Historii Polski zaprasza na grę terenową "Drogi do niepodległości"

10.11.2019 13:10
W ramach obchodów Święta Niepodległości Muzeum Historii Polski zaprasza na grę terenową "Drogi do niepodległości". W jej planszę zamieni się jutro fragment Ogrodu Saskiego. Gracze, podejmując wybraną przez siebie misję, mającą na celu przywrócenie Polsce niepodległości, będą dążyć do zgodnego z nią ukształtowania ustroju Państwa.
Audio
  • Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski, podkreśliła, że będzie to premiera gry w terenie (IAR)
Uczestnicy podczas gry terenowej
Uczestnicy podczas gry terenowejMateriały promocyjne Muzeum Historii Polski Źródło: muzhp.pl

Jak mówiła w TVP Info Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski, uczestnicy będą sprawdzać, jak kształtowały się losy Polski i wcielając się w różne rolę, poprzez swoje działania, będą niejako "pisać naszą historię".

Przedstawicielka Muzeum wyjaśniła, że gracze "mają realny wpływ na drogę i na przyszłość Polski" - mogą wybrać, czy będzie w niej panowała jako ustrój monarchia konstytucyjna, republika prezydencka czy republika parlamentarna. Zdecydują także, co będzie się działo. - Tych wyborów jest mnóstwo - zaznaczyła Gabriela Sierocińska-Dec.

Podkreśliła jednocześnie, że będzie to premiera gry w terenie, dlatego nie wiadomo, ani jakim wynikiem się zakończy - ani, czy losy Polski potoczą się tak samo jak w przeszłości.

Gabriela Sierocińska-Dec wyjaśniła, że w grze planszowej gracze wybierają misję, do której dążą. Podejmując działania w trakcie gry, biorą udział w wydarzeniach historycznych, wybierają bohaterów, zdobywają punkty i dążą do tego, aby zrealizować misję, na której mi zależy.

- Natomiast w grze przestrzennej gracze po wykonaniu wszystkich punktów będą głosować w specjalnych miejscach do głosowania i w ten sposób zdecydują o tym, jaki kształt przybierze II Rzeczpospolita - mówiła przedstawicielka Muzeum Historii Polski.

Gra "Drogi do niepodległości"

Fabuła gry "Drogi do niepodległości" obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795-1918 oraz pokazuje ich bohaterów. W trakcie gry uczestnicy wcielają się w role członków rodzin żyjących pod zaborami. Walka o niepodległość toczy się w trzech zaborach i na emigracji. Rodzina może się zaangażować w działania polityczne, wojskowe i społeczno-ekonomiczne.

Inspirowana planszówką gra terenowa to jedna z atrakcji "14. Przystanku Niepodległość" przygotowanego przez Muzeum Historii Polski. Ze względu na potrzebną w grze wiedzę historyczną, mogą w niej wziąć udział osoby powyżej 12 roku życia. Dla młodszych Muzeum przygotowało spektakl pt. "Bohaterski miś", oparty na fragmentach książki Bronisławy Ostrowskiej o tym właśnie tytule - pierwszej książki dla dzieci, napisanej i wydanej w niepodległej Polsce. Jej głównym bohaterem jest pluszowy miś, który jako świadek wielu wydarzeń historycznych szczegółowo je relacjonuje.

Na grę i przedstawienie obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.muzhp.pl.


IAR/dad