X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bruksela: wystawy o napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów

13.09.2020 12:19
Do 24 września można oglądać w Brukseli dwie wystawy: dotyczącą napaści Niemiec na Polskę i o Polakach ratujących Żydów. Ekspozycje ustawiono w kościele Notre-Dame de la Chapelle. W 81.rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowało je Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. Dziś po południu, podczas mszy w intencji Ojczyzny nastąpi uroczysta inauguracja.
Audio
  • Ambasador Andrzej Sadoś powiedział, że wystawa dotycząca napaści Niemiec pokazuje okrucieństwa okupanta wymierzone w ludność cywilną (IAR)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Ambasador Andrzej Sadoś powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że wystawa dotycząca napaści Niemiec "Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni!" pokazuje okrucieństwa okupanta wymierzone w ludność cywilną.

- Od samego początku kampanii wrześniowej i okupacji Polski towarzyszą liczne zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko cywilnej ludności. (...) Umieszczenie tej wystawy w miejscu licznie odwiedzanym przez turystów, przez mieszkańców Brukseli w kościele na Starym Mieście jest dobrym narzędziem edukacyjnym -podkreślił ambasador Andrzej Sadoś. Ta wystawa składa się z 17 plansz i jest ustawiona w jednej nawie brukselskiego kościoła.

Druga ekspozycja liczy 15 plansz i opowiada historie Polaków ratujących Żydów. Została przygotowana we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Na tej wystawie poznamy między innymi historię rodziny Ulmów, postać Ireny Sendlerowej, działalność polskich dyplomatów, Grupy Ładosia w Szwajcarii, czy Mieczysława Fogga. Ambasador Andrzej Sadoś przypomniał, że Polska była jedynym państwem w Europie, gdzie za pomoc Żydom groziła śmierć. - Staramy się tutaj zaprezentować, na miejscu w Brukseli, nieznane informacje na temat tych najbardziej tragicznych momentów w historii Europy i świata, historię Polski - powiedział ambasador.


IAR/dad

Nowogródek – słynące z wielokulturowości rodzinne miasto Adama Mickiewicza

12.09.2020 14:45
Miasto słynące od wieków z wielokulturowości dziś leży na terenie Białorusi, a poprzez związki z polskim poetą jest szczególnie ważne dla polskiej historii. W inwokacji do „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz pisze o grodzie zamkowym nowogródzkim.

UE potępia łamanie prawa na Białorusi, jest zdecydowana na sankcje

12.09.2020 13:30
Unia Europejska potępiła łamanie prawa na Białorusi, eskalacje przemocy i przymusowe wygnania z kraju członków opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Wezwała do zwolnienia politycznych więźniów i podkreśliła, że jest zdecydowana objąć sankcjami osoby odpowiedzialne za przemoc. Oświadczenie w imieniu 27 krajów opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Andrzej Poczobut: akcja #LightForBelarus została dostrzeżona przez mieszkańców Białorusi

13.09.2020 12:58
Trwa akcja #LightForBelarus, czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce oraz między innymi na Litwie, Ukrainie i w Gruzji podświetlają swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś.