X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Polmission. Tajemnice paszportów". Nowy film dokumentalny

24.10.2020 17:00
"Polmission. Tajemnice paszportów" - to nowy film dokumentalny o działaniach polskich władz na rzecz ratowania Żydów skazanych na zagładę przez Niemców w czasie II wojny światowej
Audio
  • Producent Robert Kaczmarek mówi, że w filmie udało się ukazać zaangażowanie polskich dyplomatów i polityków w akcje ratowania Żydów [posłuchaj]
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów z Grupy Ładosia
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów z Grupy Ładosia Foto: Karol Darmoros/IAR

Premiera filmu w reżyserii Jacka Papisa odbędzie się jutro w Warszawie na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach "Echa Katynia", Dziś pokazano film dziennikarzom. "Polmission. Tajemnice paszportów", jest rozwinięciem powstałego w ubiegłym roku filmu "Paszporty Paragwaju" i w szerszym kontekście ukazuje działania berneńskiej grupy polskich dyplomatów kierowanej przez Aleksandra Ładosia, ambasadora RP w Szwajcarii oraz polskiego rządu w Londynie.

Producent Robert Kaczmarek mówi, że w filmie udało się ukazać zaangażowanie polskich dyplomatów i polityków w akcje ratowania Żydów. 

Robert Kaczmarek podkreśla, że w filmie "Polmission. Tajemnice paszportów" udało się pokazać na jak szeroką skalę zakrojone były działania polskich władz i dyplomatów na rzecz ratowania Żydów.

Robert Kaczmarek podkreśla, że ten film jednoznacznie pokazuje też niechęć państw alianckich do wspierania polskich władz w ratowaniu skazanych na zagładę Żydów.

Grupa Ładosia (określana także jako Grupa Berneńska) w latach 1942-43 zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów państw Ameryki Południowej. Dokumenty te trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady i trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz okupowanej Francji, dzięki czemu część z nich doczekała końca wojny. 

Grupę tworzyli dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia: ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Do początku 2020 roku Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tysięcy 200 Żydów, których dyplomaci próbowali ratować. Ocalono co najmniej kilkuset z nich.

IAR/ks