X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

08.05.2021 14:24
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd żołnierzom walczącym w II Wojnie Światowej
Żołnierze niemieccy w natarciu
Żołnierze niemieccy w natarciuU.S. National Archives and Records Administration/wikipedia.pl/domena publiczna

Z tej okazji przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające polskich żołnierzy, którzy polegli w latach 1939-1945.

Szef UdSKiOR zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że kapitulacja niemieckiej narodowo-socjalistycznej III Rzeszy dla większości wolnego świata oznaczała wielką radość zwycięstwa. Dla Polski - niestety nie, gdyż jeszcze na pięć dziesięcioleci znaleźliśmy się pod sowiecką okupacją. Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że Polacy walczyli w strukturach polskich sił zbrojnych na zachodzie i na wschodzie, na lądzie i w powietrzu, nieśli wolność krajom zachodniej Europy pamiętając, że trzeba bić się "za naszą i waszą wolność". "Wyzwalaliśmy Półwysep Apeniński z drugim korpusem polskim, wyzwalaliśmy zachodnią Europę z pierwszą polską dywizją pancerną i Europa musi pamiętać, że swoją wolność, którą odzyskała 8 maja 1945 roku zawdzięcza polskiemu żołnierzowi" - mówił szef UdsKiOR. 

Wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli też przedstawiciele władz centralnych. Jak powiedział pełnomocnik rządu ds Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, na naszych oczach odchodzą ostatni świadkowie, którzy pamiętają II Wojnę Światową i za chwilę będzie się liczyć tylko interpretacja tego, co się wydarzyło. Jak dodał, warto przypomnieć Zachodowi, że mimo iż Polska nie stworzyła rządu kolaboracyjnego i "zarówno moralnie jak i militarnie zdała egzamin w czasie II Wojny Światowej", Polska została oddana decyzją wielkich mocarstw Sowietom. "Gdyby w Polsce nie było komunizmu, bylibyśmy krajem bez porównania bogatszym" - zaznaczył Jan Dziedziczak

W uroczystości wzięli udział także kombatanci, wśród nich porucznik Janusz Maksymowicz. "Pamiętam jak chodziłem po Warszawie i były dwa plakaty - "Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera" i drugi " Armia Krajowa zapluty karzeł reakcji". Było to upokarzające, odczuwałem wielką gorycz, przecież myśmy walczyli - mówił Janusz Maksymowicz. Dodał, że dzisiaj cieszy się, że żyje w wolnej, niepodległej Polsce. 

Wojna trwała w sumie 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa liczące około 1,7 mld mieszkańców - poinformował na swojej stronie internetowej UdsKiOR.

Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Do wojska powołano ok. 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Ogólne straty w ludziach były ponad 5-krotnie wyższe niż w I wojnie światowej i wyniosły ponad 50 mln poległych, zamordowanych, zmarłych. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości.

Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych. Straty te ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie. Rezultatem wojny stało się też trwałe inwalidztwo ok. 600 tys. osób.

IAR/ks