X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Adam Bień – polityk, działacz ruchu ludowego, sądzony i skazany w moskiewskim „procesie szesnastu”

13.11.2019 13:26
"Od zarania swojego życia miłością dziewiętnastowiecznych patriotów kocham Polskę jako największy skarb całego narodu i skarb mój" - pisał o sobie Adam Bień. Ludowiec i patriota, pierwszy zastępca Delegata Rządu RP na kraj, kawaler Orderu Orła Białego.
Audio
  • Adam Bień – polityk, działacz ruchu ludowego, współtwórca Związku Młodzieży Wiejskiej Wici
W 1943 roku Adam Bień został powołany przez prezydenta RP na emigracji na stanowisko I Zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj w randze ministra
W 1943 roku Adam Bień został powołany przez prezydenta RP na emigracji na stanowisko I Zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj w randze ministraFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Adam Bień urodził się w 1899 r. w rodzinie chłopskiej. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1925 r. skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był współzałożycielem Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”. Należał też do czołowych działaczy Związku Teatrów Ludowych, wraz z Jędrzejem Cierniakiem wydał książkę pt. „Teatry ludowe w Polsce”.

Podczas II wojny światowej wziął bardzo aktywny udział w pracach konspiracyjnych, na początku 1940 roku w Stronnictwie Ludowym Roch  powierzono mu przewodnictwo Komisji Prawnej Centrali Ruchu Ludowego. Z ramienia „Rocha” Adam Bień powołany został w 1943 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej na emigracji na stanowisko I Zastępcy Delegata Rządu RP na kraj w randze ministra. W marcu 1945 roku wraz z innymi czołowymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Moskwy, gdzie został skazany w tzw. "procesie szesnastu" na pięć lat więzienia na Łubiance.

Po wyjściu na wolność w 1949 r. pracował na prowincji jako tłumacz i adwokat. Zajął się głównie pisaniem (napisał cykl wspomnień), a także działalnością społeczną. Był między innymi współzałożycielem i prezesem Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, członkiem Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, a także honorowym członkiem Ligi Krajowej. Na emeryturę przeszedł w latach 70-tych, zmarł w 1998 r.

Prawie sto lat życia polityka, ludowca i wielkiego patrioty podsumowuje prof. Arkadiusz Indraszczyk z Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czytał Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka.

Zobacz więcej na temat: proces szesnastu NKWD