X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mirosław Rajter: dziś wodzowie rdzennych plemion są moimi przyjaciółmi

15.10.2020 18:15
Mirosław Rajter, mimo dzielących go od Polski kilometrów, sercem wciąż wraca do ojczyzny. Do Peru wyjechał z ekspedycją naukową. Zachwycił się krajem, ludźmi, kulturą. Został, zakochał się w Peruwiance, założył rodzinę. Przez czternaście lat stał się ambasadorem polskiego języka i kultury w Ameryce Południowej.
Audio
  • Kierunek: Polska. Z Mirosławem Rajterem o polsko-peruwiańskiej współpracy naukowej pod patronatem Ambasady RP w Limie rozmawiała Małgorzata Frydrych
Mirosław Rajter
Mirosław RajterFoto: arch. prywatne M. Rajtera

Wyjazd do Peru był spełnieniem marzenia z dzieciństwa. Czytałem książki Arkadego Fiedlera i chciałem wyruszyć na egzotyczną wyprawę. Poznać plemiona amazońskich Indian. Dziś wodzowie rdzennych plemion są moimi przyjaciółmi. Udało się wypracować szereg praw i przywilejów dla miejscowej ludności” - tłumaczy gość audycji „Kierunek: Polska”. Autor hiszpańskiego tłumaczenia „Ryby śpiewają w Ukajali” przyznaje, że premierę książki zaplanowano na marzec 2020 roku. „Do Peru miał przylecieć wnuk polskiego pisarza i podróżnika, prof. Radosław Fiedler, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Plany pokrzyżowała oczywiście pandemia”.

Mirosław Rajter pasje filologiczne przekuł na współpracę peruwiańskich i polskich wyższych uczelni. „Uniwersytety w Poznaniu i Krakowie podpisały umowę o współpracy i wymianie studentów z najstarszym peruwiańskimi Uniwersytetem San Marcos w Limie. Zwieńczeniem naszych starań są kursy języka polskiego dla Peruwiańczyków. Polacy są w Peru bardzo popularni, wiele osób interesuje się Polską” - przyznaje polski etnolingwista.

Z Mirosławem Rajterem, o polsko-peruwiańskiej współpracy naukowej pod patronatem Ambasady RP w Limie, rozmawiała Małgorzata Frydrych.