Redakcja Polska

Kierunek: Polska. „Doświadczenie emigracyjne powinno być zasobem”

28.10.2020 13:02
„W drodze powrotnej do ojczyzny, jeszcze na promie, mąż odebrał zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w Rzeszowie. Dostał pracę w swoim zawodzie, ja również, mogliśmy bazować na doświadczeniu zdobytym na emigracji. To było ważne, bo nas ukorzeniło. A nie wracaliśmy w rodzinne strony więc całe życie rodzinne, codzienne trzeba było zbudować od podstaw” - wspomina Aleksandra Hytros -Kiwała, psycholog.
Audio
  • Kierunek: Polska. Z Aleksandrą Hytros-Kiwałą, psychologiem, o potencjale doświadczenia emigracyjnego rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Kierunek: Polska. Z Aleksandrą Hytros-Kiwałą, psychologiem, o potencjale doświadczenia emigracyjnego rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Kierunek: Polska. Z Aleksandrą Hytros-Kiwałą, psychologiem, o potencjale doświadczenia emigracyjnego rozmawiała Małgorzata Frydrych.Foto: arch. rodzinne

Po 11 latach na emigracji powrót do ojczyzny to duże wyzwanie logistyczne. „Nie trzeba uczyć się języka ale przeprowadzka wiąże się ze znalezieniem nowej praca, szkoły dla dziecka i mieszkania. Trzeba podjąć kilka ważnych decyzji jednocześnie. Szok adaptacyjny był duży ale go przepracowaliśmy” - mówi Aleksandra Hytros -Kiwała.

Polka przyznaje, że odrębnym tematem po powrocie do Polski jest edukacja dziecka. „Mój straszy syn w irlandzkiej szkole był całkowicie samodzielny. Jako uczeń wyróżniający się dostawał dodatkowe zadania, każdego dnia widziałam jak się rozwija. W Polsce widzę jak system edukacji jest przeciążany, nie ma czasu na kształtowanie młodego człowieka i na rozwój osobisty. Spotkałam się również z oczekiwaniem ze strony rodziców, żebyśmy bardziej uczestniczyli w edukacji dziecka, przykładowo czytając z nim lektury”- wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Aleksandrą Hytros-Kiwałą, psychologiem, o potencjale doświadczenia emigracyjnego rozmawiała Małgorzata Frydrych.