Redakcja Polska

Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok dla Olgi Tokarczuk

11.10.2019 15:32
Prezydent Andrzej Duda pogratulował Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. "Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.
Audio
  • W magazynie m.in. o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, zniesieniu wiz do USA dla Polaków, wzroście znaczenia Polski w NATO [posłuchaj]
Olga Tokarczuk w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce
Olga Tokarczuk w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce Foto: Andrzej Bołdaniuk/PR

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o Literackiej Nagrodzie Nobla za 2018 rok dla Olgi Tokarczuk. Jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek została nagrodzona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Nagroda za 2018 rok to zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Laureatem literackiej Nagrody Nobla za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke

Informujemy też o szczegółach zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie podpisał amerykański prezydent Donald Trump. Ostatnie prace w sprawie uchylenia tego obowiązku kończą teraz urzędnicy.

Polska będzie miała swojego komisarza w Komisji Europejskiej. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zaakceptowała  kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa. Zielone światło komisji oznacza, że dołącza on do grona ponad 20 kandydatów, którzy również otrzymali pozytywne rekomendacje parlamentarnych komisji z dziedzin, którymi będą się zajmować w nowej Komisji Europejskiej. Głosowanie nad całym składem Komisji zaplanowano na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 23 października.

W audycji także mówimy o wzrastającej roli Polski w NATO. Polska znajdzie się w szpicy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pierwszy dyżur bojowy polskiej armii w NATO  będzie trwał od stycznia do grudnia 2020 r., a Polska będzie państwem ramowym, czyli najważniejszym. Żołnierze będą w gotowości 24 godziny na dobę.

Trzy lata temu ruszył program „Rodzina Rodzinie”. To największy w historii Caritas Polska  i unikalny w skali światowej program pomocy humanitarnej. W ciągu trzech lat pomoc trafiła do łącznie 9 000 rodzin na terenie Syrii i Libanu. Budżet programu przekroczył 50 mln złotych.

„Rodzina Rodzinie” stanowi wyraz solidarności Polaków z Syryjczykami poszkodowanymi w wojnie domowej, która rozpoczęła się w 2011 r. Dzięki programowi tysiące syryjskich rodzin otrzymuje bezpośrednią pomoc finansową na miejscu. Środki przekazywane przez darczyńców pomagają zrealizować podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki, ubrania, opłaty za mieszkanie. Z Sylwią Hazboun, koordynatorką programu, rozmawia Ewa Plisiecka.

W audycji "Kierunek: Polska" zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Turkiewicz i Jackiem Górskim, reemigrantami z Kanady.

W cyklu "Wybitni Polacy II RP" przypominamy postać Zofii Stryjeńskiej, wybitnej malarki, graficzki i projektantki, nazywanej "księżniczką sztuki polskiej". W 1911 roku  przebrana za mężczyznę, podająca się za Tadeusza Grzymałę Lubańskiego rozpoczęła studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Po roku rozpoznana przez kolegów opuściła Monachium i wróciła do Krakowa, gdzie podjęła intensywną twórczość malarską i literacką.

W maju 1913 na łamach „Czasu” krytyk sztuki Jerzy Warchałowski omówił obszernie dokonania Zofii Lubańskiej i tym samym wylansował młodą artystkę. W tym czasie weszła do środowiska inteligencji i cyganerii krakowskiej: poznała rodzinę Żeleńskich, Jachimeckich, Puszetów, Kossaków. Zaprzyjaźniła się z Magdaleną Samozwaniec i jej siostrą Marią Pawlikowską-Jasnorzewską.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.