X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019". 75 lat obecności Polaków na Antypodach

31.10.2019 18:32
Byłą nazywana "Małą Polską" - Pahiatua, nowozelandzka miejscowość która w czasie II wojny światowej stałą się domem dla kilkuset polskich dzieci. Upamiętniając tamte wydarzenia w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otworzono wystawę Ambasady Nowej Zelandii "Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019".
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Holandii, polskim uczestnictwie w badaniu kosmosu, historii Polaków w Nowej Zelandii i akcji "Polak z sercem" [posłuchaj]
Wystawa Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019
Wystawa "Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019"Foto: wspolnotapolska.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wraz z królem Niderlandów Wilhelmem-Aleksandrem oddał hołd polskim żołnierzom. W holenderskim Rotterdamie, zostało podpisane także porozumienie pomiędzy Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i Portem Rotterdam. To wydarzenie zakończyło dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Królestwie Niderlandów.

Rozmawiamy także z gen. Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym Polakiem w kosmosie, o polskim udziale w badaniu kosmosu.

W naszym programie odwiedzamy również Londyn, gdzie odbył się V Polish Tech Day.

Zapraszamy również na wystawę fotograficzną "Podróż Nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019". W siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie otwarto wystawę poświęconą losom ponad siedmiuset "polskich dzieci z Pahiatua". W czasie II wojny światowej, wraz z Armią gen. Władysława Andersa, jechały z Syberii przez Liban by osiedlić się w Nowej Zelandii. 

Ambasador Nowej Zelandii w Polsce Mary Patricia Thurston zauważyła, że "jest wiele rodzin w Nowej Zelandii, które mają powiązania z polskimi dziećmi z Pahiatua, na przykład moja mama gościła dwoje dzieci, stąd mam poniekąd bezpośrednie doświadczenie tamtych wydarzeń".

W wernisażu wzięli udział potomkowie i uczestnicy tego polskiego exodusu m.in. Aleksandra Kulak która jako dziecko trafiła do Pahiatua, czy też córka jednej z emigrujących dziewczynek, Maria Krzykowska, mieszkająca na stałe w Nowej Zelandii.

Do dzisiaj żyje około 250 polskich "dzieci z Pahiatua". Niemal wszyscy wspominają ogromną otwartość i bezinteresowną pomoc, z jaką spotkali się w Nowej Zelandii. Na podkreślenie zasługuje troska władz o zachowanie tożsamości kulturowej małych emigrantów. Jak przypomina Andrzej Grzeszczuk, kurator wystawy z ramienia "Wspólnoty Polskiej", "powstały tam szkoły, stowarzyszenia kulturalne, polskie duszpasterstwo słowem niezbędne warunki do utrzymania narodowej świadomości".

W naszym magazynie mówimy też o akcji "Polak z sercem" adresowanej do naszych rodaków na Białorusi i Ukrainie. 

Akcję, od 11 do 24 listopada, już po raz drugi przeprowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ma ona na celu wesprzeć polskie środowiska na Białorusi i Ukrainie i pokazać, że nie jesteśmy obojętni na ich potrzeby, że mimo oddalenia pamiętamy, współczujemy i pomagamy - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, ksiądz Andrzej Lubowicki, generalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dorota Glica dodała, że w ubiegłym roku dzięki zbiórce zgromadzono ponad 11 ton produktów, przede wszystkim żywność i środki chemiczne, które zostały przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim.

Dary trafiły również między innymi do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Braci Albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach.

W tym roku, na prośbę prowadzących polskie świetlice na Białorusi, będą zbierane także materiały papiernicze, biurowe i gry, które pomogą w wyposażeniu i sprawnym funkcjonowaniu tych placówek.

Partnerami akcji są: Caritas Lwów oraz Caritas Grodno, które będzie wspomagać KSM za granicą; Caritas Polska, która uruchomi tzw. sms charytatywny, dla chcących tą formą wesprzeć akcję, Radio Warszawa oraz Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Patronat nad akcją ma także Polskie Radio dla Zagranicy. O akcji "Polak z sercem", z jej organizatorami z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

„Młody Weiss” to tytuł wystawy prezentowanej w Rydze, którą przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W stolicy Łotwy pokazano obrazy z unikatowej kolekcji warszawskiego muzeum, które zgromadziło dzieła słynnego polskiego malarza z przełomu 19 i 20 wieku. Ekspresjonista Wojciech Weiss związany był z Młodą Polską. Z kuratorką wystawy rozmawiała  Ewa Plisiecka.

W naszym programie, w cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypomnimy postać abp. Antoniego Baraniaka, który był zaufanym sekretarzem prymasów Polski, najpierw Augusta Hlonda, po jego śmierci, Stefana Wyszyńskiego. Był więziony i torturowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas