X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska dyplomacja skutecznie realizuje priorytety polityki zagranicznej rządu

22.11.2019 19:38
O priorytetach polskiej dyplomacji, w przeddzień święta Służby Zagranicznej, mówili w Warszawie prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dziękując blisko pięciu tysiącom pracowników resortu dyplomacji, politycy wzywali do umacniania polskiej pozycji w Unii Europejskiej i budowania bezpieczeństwa w oparciu o sojusz z USA i członkostwo w NATO
Audio
  • W magazynie m.in. expose premiera Mateusza Morawieckiego, Dzień Służby Zagranicznej i wywiad z ambasador USA, Georgette Mosbacher [posłuchaj]
W Pałacu Prezydenckim wręczono wysokie odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom MSZ
W Pałacu Prezydenckim wręczono wysokie odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom MSZFoto: Tymon Markowski/MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sejmowym expose premiera Mateusza Morawieckiego. Premier przedstawił plan działań Rady Ministrów na najbliższe cztery lata. Podczas expose szef rządu zapowiedział m.in. pomoc dla przedsiębiorców czy realizację programów społecznych obiecywanych w kampanii wyborczej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych czterech lat jego gabinet będzie kontynuował działania na rzecz powrotu Polaków z zagranicy do kraju. W wygłoszonym w Sejmie expose podkreślił, że równie ważna jak emigranci jest Polonia.

Już po raz 11. odbyło się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych święto dyplomacji – Dzień Służby Zagranicznej. Podczas dwudniowych obchodów, 15 i 16 listopada, pracownicy MSZ spotkali się z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, a mieszkańcy Warszawy mogli poznać pracę MSZ od kulis podczas Dnia Otwartego.

O priorytetach polskiej dyplomacji w przeddzień święta Służby Zagranicznej mówili w Warszawie prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dziękując blisko pięciu tysiącom pracowników resortu dyplomacji, politycy wzywali do umacniania polskiej pozycji w Unii Europejskiej i budowania bezpieczeństwa w oparciu o sojusz z USA i członkostwo w NATO.

– Chciałbym życzyć Państwu, by czerpali ze swojej pracy satysfakcję i cieszyli się poczuciem, że dobrze służą naszej ojczyźnie – powiedział minister Jacek Czaputowicz, zwracając się do zebranych w Pałacu przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W swoim przemówieniu minister nakreślił także najważniejsze zadania polskiej dyplomacji w najbliższym czasie. Zaliczył do nich m.in. ugruntowanie pozycji Polski w UE i realizację polskiej wizji integracji europejskiej, dalsze wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, zaangażowanie w zainicjowany w tym roku Proces Warszawski, aktywność na forach globalnych, a także zwiększenie aktywności w naszym regionie. – Konsekwentnie modernizujemy służbę zagraniczną i przystosowujemy ją do nowych wyzwań – zadeklarował minister Czaputowicz.

W trakcie uroczystości piętnastu zasłużonych pracowników MSZ otrzymało wysokie odznaczenia państwowe.

– To wspaniała chwila w naszym życiu osobistym. Została doceniona służba, której się podjęliśmy – mówił Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej Andrzej Papierz, przemawiając w imieniu odznaczonych. – Polska dyplomacja to kwiat polskiej administracji. Wynika to przede wszystkim z kompetencji, które muszą spełniać osoby wstępujące do służby zagranicznej – dodał.

W magazynie także wywiad z Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, która w rozmowie z Polskim Radiem i Telewizją Polvision z Chicago, tłumaczyła m.in. zasady ruchu bezwizowego. Rozmowę przeprowadził Daniel Bociąga.

O polskich ofiarach w czasie II wojny światowej oraz bohaterstwie Polaków mówili uczestnicy międzynarodowej konferencji historycznej „Poland First To Fight”, która odbywa się w Waszyngtonie. Uczestnicy konferencji poruszali takie tematy jak walka Polaków na różnych frontach II wojny światowej, germanizacja polskich dzieci przez nazistowskie Niemcy, pakt Ribbentrop-Mołotow i Zbrodnia Katyńska. Autorem jednej z najciekawszych prezentacji był publicysta "Do Rzeczy" Marcin Makowski, który opowiadał o Polsce i II wojnie światowej w grach komputerowych. Z Marcinem Makowskim rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.

Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę na Litwie. W Wilnie wziął udział w ceremonii pochówku powstańców styczniowych, których szczątki zostały odnalezione na Górze Zamkowej.

Na temat powstańców styczniowych na Litwie Kamil Zalewski rozmawiał z doktorem habilitowanym nauk politycznych, Jarosławem Wołkonowskim.

W audycji także, w cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypominamy postać Jana Czochralskiego. Jako autor metody tworzenia monokryształów położył podwaliny pod fundamenty współczesnego przemysłu elektronicznego. Naukowiec do dziś jest najczęściej cytowanym Polakiem w światowej literaturze fachowej.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.