X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy uczniowie w światowej czołówce w badaniu umiejętności PISA 2018

06.12.2019 17:37
Sukces polskich gimnazjalistów. We wszystkich sprawdzanych obszarach - rozumieniu tekstu czytanego, matematyce i naukach przyrodniczych polska młodzież zdobyła lepsze wyniki niż w poprzednim badaniu w 2015 roku. Co więcej młodzi Polacy uzyskali w tych obszarach wynik wyższy od średniej dla krajów OECD, co daje im miejsce w światowej czołówce.
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie NATO w Londynie, świetnym wyniku polskiej młodzieży w badaniu PISA 2018 oraz fundacji założonej przez Noblistkę, Olgę Tokarczuk [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie NATO w Londynie , z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Jubileuszowy Szczyt NATO w Londynie został zdominowany przez konflikty wewnętrzne, głównie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Francją, ale także pomiędzy Polską i innymi krajami wschodniej flanki sojuszu a Turcją. O szczegółach, z Londynu, informował nas Tomasz Ferenc, a komentarze po obradach szczytu NATO zebrał Przemysław Pawełek.

To najtrudniejsza i najważniejsza zarazem misja wojskowa obchodzącego właśnie 70. rocznicę powstania NATO. Od 16 lat żołnierze Sojuszu są w Afganistanie. Choć w misję zaangażowano przez lata tysiące osób i miliardy dolarów, to sytuacja Afgańczyków daleka jest od normalności. NATO zapewnia jednak, że misja szkoleniowa będzie trwała tak długo jak to będzie potrzebne.
O afgańskiej misji były korespondent Polskiego Radia w Afganistanie Wojciech Cegielski. Sytuacja w Afganistanie była jednym z tematów jubileuszowego szczytu NATO w Londynie.

W magazynie mówimy również o ogłoszeniu przez Instytut Pamięci Narodowej kolejnych imion i nazwisk ofiar komunistycznego aparatu terroru, których szczątki zostały wydobyte z bezimiennych mogił.

Polscy uczniowie w europejskiej i światowej czołówce w badaniu umiejętności PISA 2018. We wszystkich sprawdzanych obszarach - rozumieniu tekstu czytanego, matematyce i naukach przyrodniczych polska młodzież zdobyła lepsze wyniki niż w poprzednim badaniu w 2015 roku. Co więcej młodzi Polacy uzyskali w tych obszarach wynik wyższy od średniej dla krajów OECD, co daje im miejsce w światowej czołówce. Badanie PISA to największe badanie umiejętności uczniów na świecie przeprowadzane jest co trzy lata. W 2018 roku wzięli w nim udział uczniowie trzecich klas gimnazjów.
Relację przygotowała Katarzyna Ingram.

W audycji mówimy też o powołaniu fundacji Olgi Tokarczuk. Laureatka literackiej Nagrody Nobla chce wspierać pisarzy i tłumaczy oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś zapraszamy na spotkanie z Maciejem Wiśniewskim, który wrócił z emigracji w Danii.

W audycji z cyklu "Język polski bez granic" rozmawiamy o języku polskim i naszym poczuciu narodowej tożsamości, o tym w jaki sposób odzwierciedla się ona w pieśni, modlitwie i poezji.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.