Redakcja Polska

Polonia i Polacy za Granicą mają swojego pełnomocnika w Radzie Ministrów

27.12.2019 16:13
Na urząd pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą premier Mateusz Morawiecki powołał Jana Dziedziczaka, posła PiS, byłego wiceministra spraw zagranicznych.
Audio
  • W magazynie m.in. o przekazaniu czterech amerykańskich śmigłowców Black Hawk Wojskom Specjalnym, nowym pełnomocniku rządu ds. Polonii i planach Polskich Linii Lotniczych LOT na najbliższe miesiące
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz poseł PiS Jan Dziedziczak, który został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą , w KPRM w Warszawie
Premier RP Mateusz Morawiecki oraz poseł PiS Jan Dziedziczak, który został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą , w KPRM w WarszawieFoto: Leszek Szymański/PAP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o przekazaniu czterech amerykańskich śmigłowców Black Hawk naszym Wojskom Specjalnym. Uroczystość symbolicznego przekazania maszyn odbyła się, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na wojskowym Okęciu.

Polonia i Polacy za Granicą mają swojego pełnomocnika w rządzie Mateusza Morawieckiego. Na ten urząd premier powołał Jana Dziedziczaka, posła PiS, byłego wiceministra spraw zagranicznych. Uroczystość, która odbyła się w kancelarii szefa rządu w Warszawie, obserwował Michał Fedusio.

Jan Dziedziczak jako pełnomocnik w randze sekretarza stanu w KPRM ma między innymi koordynować działania administracji rządowej w tym obszarze, a w szczególności organizować różnorodne formy wsparcia dla organizacji i środowisk polonijnych. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska ma jeszcze lepiej służyć Polonii i Polakom za granicą.

- Polska jest wszędzie tam, gdzie są Polacy - mówimy Polonia, Polacy za granicą - wszyscy, którzy czasem nawet nie tak świetnie mówią po polsku, ale czują się Polakami, są dla nas nimi. Będziemy robić wszystko jako rząd, żeby łączność Polaków z Polską, gdziekolwiek oni są, na Wschodzie, czy na Zachodzie, była jak najbardziej ścisła - podkreślił szef rządu.

Nowy pełnomocnik powiedział, że współpraca Polski i rodaków za granicą powinna być realizowana na zasadach partnerskich, a nie być postrzegana jako kłopot. W jego ocenie nadrzędnym celem dla wszystkich powinno być dobro naszej ojczyzny.

Przy okazji przypomniał, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy trzy lata temu wprowadzono legitymacje dla uczniów i nauczycieli polonijnych uprawniające do ulg w Polsce na takich samych warunkach jak dla osób mieszkających w kraju. Dodał też, że budżet państwa na sprawy związane z Polonią w ostatnich prawie się podwoił.

Naszym gościem jest dzisiaj Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W styczniu 2020 roku rozpocznie się cykl konsultacji projektu nowej ustawy o Polskiej Akademii Nauk - zapowiedział Jarosław Gowin. Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego mówi, że uchwalenie nowej ustawy o PAN to najważniejsze zadanie jego resortu na tę kadencję. Wśród priorytetów MNiSW na najbliższe czety lata są także m.in. pozyskanie środków na finansowanie badań z programu Horyzont Europa oraz monitorowanie wdrażania ustawy o szkolnictwie wyższym.
Z wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem rozmawiała Katarzyna Ingram.

W naszym magazynie także rozmowa o planach Polskich Linii Lotniczych LOT oraz wyzwaniach stojących, w przyszłym roku, przed rynkiem pracy. To w Polsce ważny temat. Także dla tych, którzy chcą do nas przyjechać z myślą o zatrudnieniu się w polskiej firmie. Jak wygląda obecnie, a jak może wyglądać w 2020 roku? Sprawdzał Klaudiusz Madeja.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Hubertem Gawrońskim, który powrócił z emigracji w Wielkiej Brytanii. Rozmowę prowadziła Małgorzata Frydrych.

W audycji z cyklu "Język polski bez granic" rozmawiać będziemy o tym dlaczego język polski uważany jest za trudny.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza  Halina Ostas.