Redakcja Polska

Rada Gabinetowa o Bliskim Wschodzie i Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie

10.01.2020 13:23
Nie ma żadnych sygnałów o bezpośrednim zagrożeniu dla polskich żołnierzy - czy to na Bliskim Wschodzie, czy gdziekolwiek - zapewnił prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Sytuacja na Bliskim Wschodzie po ubiegłotygodniowym ataku amerykańskim w Bagdadzie, w którym zginął m.in. irański generał Ghasem Solejmani oraz wizyta prezydenta w Jerozolimie - to główne tematy spotkania.
Audio
  • W magazynie, m.in. o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyjazdu do Jerozolimy na Forum Holokaustu, przypominamy również o udziale naszego kraju w wyzwoleniu stolicy Łatgalii od wojsk bolszewickich, a także o wdrażaniu sieci 5G w Gdyni [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Gabinetowej
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady GabinetowejPAP/Radek Pietruszka

W magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy najważniejsze wydarzenia polityczne minionego tygodnia w Polsce i na świecie. Na gorącą atmosferę na Bliskim Wschodzie i zaognione relacje amerykańsko - irańskie reaguje również Polska. W tym tygodniu, po posiedzeniu Rady Gabinetowej, prezydent Andrzej Duda poinformował także o swojej decyzji, że mnie pojedzie do Jerozolimy na Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W naszym magazynie wracamy jeszcze do 2019 roku, żeby przypomnieć największe sukcesy polskiej dyplomacji. Przypominamy również o udziale naszego kraju w wyzwoleniu stolicy Łatgalii od wojsk bolszewickich. Kamil Zalewski był w Dyneburgu i Krasławiu, gdzie w ubiegły piątek odbyły się obchody setnej rocznicy tego wydarzenia.

Play podpisał memorandum z Miastem Gdynia, na mocy którego zostanie uruchomiona największa na skalę krajową sieć 5G. Gdynia jest pierwszym polskim miastem, w którym na tak szeroką skalę wprowadzono sieć najnowszej generacji. To także ważny moment dla całej branży telekomunikacyjnej w Polsce, gdyż jeszcze nigdy sieć 5G nie została udostępniona w tak dużym zasięgu. Z Michałem Ziółkowskim, dyrektorem do spraw technologicznych i członkiem zarządu sieci Play rozmawiał Przemysław Pawełek.​

W tym wydaniu "Widziane z Polski" mówimy więcej o Trójmieście. Stocznia Gdańska kojarzy się większości z wydarzeniami w sierpniu 1980 roku, gdy trwał tam strajk robotników. W tamtejszej sali BHP powstało 21 postulatów robotników. W Stoczni podpisano porozumienie sierpniowe. Ale jest to bardzo ciekawy obiekt do dziś. Obecnie ubiega się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tomasz Błyskosz, kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku, opowiedział Klaudiuszowi Madeji o ciekawych miejscach Stoczni.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Tym razem rozmawiamy o zapożyczeniach w języku polskim, czyli razem z dr Agatą Hącią, językoznawczynią z UW, odpowiemy na pytanie: po co nam takie wyrazy jak biznes, menu czy szlafrok?

W cyklu "Kierunek: Polska" Małgorzaty Frydrych zapraszamy na spotkanie z Agatą Michalską, która po licznych przeprowadzkach, w końcu na stałe wróciła do ojczyzny.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Katarzyna Semaan.