X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

76. rocznica bitwy o Monte Cassino. II Korpus Polski otworzył aliantom drogę na Rzym

23.05.2020 10:00
76 lat temu, 18 maja 1944 roku żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyli wzgórze, otwierając aliantom drogę na Rzym.
Audio
  • W magazynie m.in. o 76 rocznicy bitwy pod Monte Cassino, stuleciu urodzin Jana Pawła II, wspólnej akcji MSZ i Polonii oraz sytuacji branży turystycznej [posłuchaj]
O ten klasztor na Monte Cassino toczyły się ciężkie walki w bitwie zwanej bitwą o Rzym.
O ten klasztor na Monte Cassino toczyły się ciężkie walki w bitwie zwanej bitwą o Rzym. Dennis Jarvis/Bert Kaufmann/flickr/CC

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rocznicy bitwy o Monte Cassino. Minęło 76 lat od zwycięskiej dla aliantów bitwy pod Monte Cassino. 18 maja 1944 roku żołnierze 2. Korpusu Polskiego Władysława Andersa zdobyli wzgórze, otwierając aliantom drogę na Rzym.

Od stycznia 1944 roku Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Dopiero czwarta faza walk z udziałem Polaków zakończyła się sukcesem. 18 maja na Monte Cassino załopotała najpierw polska flaga, potem także brytyjska. W południe nad wzgórzem zabrzmiał Hejnał Mariacki. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Wracamy też do obchodów setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Dwupłytowy, wyjątkowy album "Byłem z Wami" to wydawnictwo Polskiego Radia przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Stanowi wybór najważniejszych dla Polaków, a zarazem uniwersalnych i zawsze aktualnych tematów poruszanych przez Jana Pawła II w homiliach oraz przez Karola Wojtyłę w poezji, m.in.: Ojczyzna, patriotyzm, rodzina.

W albumie znalazły się także pieśni śpiewane w czasie najbardziej emocjonalnych spotkań z Papieżem Polakiem: „Wadowice, moje miasto”, „Barka” czy te śpiewane przez górali  na zakończenie jego pobytu w Zakopanem. - To wybór bardzo subiektywny - mówi redaktor wydania Grażyna Adamska z Archiwum Polskiego Radia - zależało nam na ukazaniu spójności myślenia poety i intelektualisty, który zostając papieżem, pozostał wierny swoim przekonaniom i wyznawanym wartościom. Albumy ułożyliśmy z krótkich fragmentów wystąpień i poezji, tak aby do wysłuchania każdego z nich wystarczyło kilka minut w ciągu dnia, a jednocześnie pokazujących głębię przesłania Ojca Świętego, jego więź z rodakami, poczucie humoru  i nadzwyczajną umiejętność budowania relacji - dodaje.  

Należy dodać, że ten wyjątkowy, unikalny Album powstał  w 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka oraz w roku 95-lecia Polskiego Radia, które towarzyszyło Janowi Pawłowi II, relacjonując wszystkie wydarzenia tego pontyfikatu i przekazując jego przesłanie.

W magazynie mówimy także o podróżach apostolskich Jana Pawła II, które były jednym z najważniejszych wyróżników jego pontyfikatu. W całej historii Kościoła nie zdarzyły się tak liczne pielgrzymki papieża. Podczas podróży zagranicznych Jan Paweł II odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości. Niektóre kraje odwiedził kilkakrotnie, m. in. Polskę, Francję, Meksyk, Hiszpanię, czy Portugalię. Łączna długość pielgrzymkowych dróg Jana Pawła II wynosi ok. 1 mln 700 tys. km. Długość ta odpowiada trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem, czy prawie 30-krotnemu obiegnięciu Ziemi wokół równika. Poza Watykanem Jan Paweł II spędził w sumie ponad dwa lata swego 25-letniego pontyfikatu.

Wspominając Papieża Polaka warto także odwiedzić miasto, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Składamy wizytę w Wadowicach.

Informujemy również o zapowiedzi wznowienia rejsów przez Polskie Linie Lotnicze LOT oraz akcji MSZ, Polonia dla sąsiadów.

W naszym programie także spotkanie z dr Piotrem Kajakiem, językoznawcą, wicedyrektorem Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum" UW, z którym rozmawiamy o języku polonijnym.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.