X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Live from the Forest". Eksperymentalny koncert na szczęśliwe zakończenie roku

27.12.2020 13:04
Atanas Valkov, uznany kompozytor, producent muzyczny i pianista, 31 grudnia planuje eksperymentalny koncert "the end" na szczęśliwe zakończenie roku. Jest to kontynuacja  koncertów "Live from the Forest", które rozpoczęły się w czerwcu.
Audio
  • W magazynie m.in. o 30. rocznicy przekazania insygniów prezydenckich II Rzeczypospolitej, przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, prezydentowi Lechowi Wałęsie, a także spotkanie z Redbadem Klynstra-Komarnickim i Tomaszem Kubą Kozłowskim [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Sirirojo

W specjalnym wydaniu magazynu "Widziane z Polski" mówimy, że 30 lat temu, 22 grudnia 1990 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej prezydentowi Lechowi Wałęsie, wybranemu w pierwszych po wojnie wyborach powszechnych. (Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.)

Przekazane wówczas insygnia najwyższego urzędu w Polsce to: tłoki pieczętne prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, w tym oryginał Konstytucji z 23 kwietnia 1935 roku, która była prawną podstawą kontynuowania działalności władz Polski na uchodźstwie.

Rząd na uchodźstwie, działający w latach 1939-1990, był symbolem, że Polacy nie zgadzają się na powojenny porządek w Europie Wschodniej. Na przestrzeni lat gabinet miał 16 premierów i współpracował z 6 prezydentami. Ostatnim z nich był Ryszard Kaczorowski, który objął urząd w lipcu 1989 roku, po tragicznej śmierci Kazimierza Sabbata.

Uroczystość w 1990 roku miała głęboki wymiar symboliczny, oznaczała bowiem zerwanie z narzuconym Polsce systemem demokracji ludowej a jednocześnie podkreślała ciągłość władzy prezydenckiej w naszym kraju. Prezydent Ryszard Kaczorowski powiedział wówczas znamienne słowa: "Przez długie lata od tragicznego roku 1939 insygnia te były zarówno naszym atutem prawnym, jak i symbolem wiary w odbudowę umęczonego kraju".

Zapraszamy także na spotkanie z Redbadem Klynstra - Komarnickim, odnoszącym sukcesy w Polsce, aktorem, reżyserem, prezenterem telewizyjnym i dziennikarzem pochodzenia holendersko-fryzyjskiego.

Urodził się w Amsterdamie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie na Wydziale Aktorskim, który ukończył w 1994 roku. W tym samym roku zadebiutował w spektaklu telewizyjnym "Biała Zapaść", będącym adaptacją sztuki Horacio Quiroga.

Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1996 roku u Krzysztofa Krauzego "Gry uliczne", w którym wcielił się w postać głównego bohatera - młodego dziennikarza poszukującego sprawców zabójstwa Stanisława Pyjasa. Sympatię widzów zyskał m.in. dzięki wyrazistym rolom drugoplanowym w serialach takich jak: "PitBull", czy też "Na dobre i na złe", w którym wcielił się postać doktora Ruuda Van Der Graafa, anestezjologa.

Był związany z Warszawskim Teatrem Rozmaitości. Od 2008 roku występuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie.

Na opowieść o zwyczajach bożonarodzeniowych na Kresach, o świątecznej atmosferze przy stole, na którym koniecznie musiała pojawić się kutia, o specjalnym „opłatkowym” talerzyku oraz o niezwykłym klimacie Świąt Bożego Narodzenia opowiada Tomasz Kuba Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią.  

Naszym gościem jest także Atanas Valkov, uznany kompozytor, producent muzyczny i pianista. Artysta 31 grudnia planuje eksperymentalny koncert "the end" na szczęśliwe zakończenie roku. Jest to kontynuacja  koncertów "Live from the Forest", które rozpoczęły się w czerwcu.

W cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" odwiedzamy Zamek w Podhorcach, nazywany niegdyś "Wersalem Podola". To jedna z najpiękniejszych rezydencji na Ukrainie i dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Patrząc na współczesne zdjęcie budowli, widzimy jednak już tylko znikome ślady jej wspaniałej przeszłości. W 2008 roku Podhorce wpisano na listę World Monuments Watch jako jeden z najcenniejszych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem.  

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.