Redakcja Polska

Polsko-izraelska współpraca energetyczna. Konferencja w Tel-Awiwie

16.01.2021 16:27
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że w Polsce rośnie świadomość na temat zmian klimatycznych i kwestii związanych z ochroną środowiska. Minister przedstawił plany transformacji energetycznej podczas polsko-izraelskiej konferencji, zorganizowanej przez Ambasadę RP w Tel-Awiwie i Bank Izraela.
Audio
  • W magazynie m.in. o przegłosowaniu przez Izbę Reprezentantów artykułu impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, polsko-izraelskiej konferencji energetycznej i sytuacji polskiej gospodarki [posłuchaj]
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka
Minister klimatu i środowiska Michał KurtykaTwitter/@MinKlimatu

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy dziś o sytuacji w Stanach Zjednoczonych.

Przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa Izba Reprezentantów przegłosowała artykuł impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, w którym zarzuca mu "podżeganie do powstania". Tym samym formalnie postawiono go w stan oskarżenia.

Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu. Informacje na ten temat zebrał Przemysław Pawełek.

W audycji także o polsko-izraelskiej konferencji klimatycznej. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że w Polsce rośnie świadomość na temat zmian klimatycznych i kwestii związanych z ochroną środowiska. Minister przedstawił plany transformacji energetycznej podczas polsko-
izraelskiej konferencji, zorganizowanej przez Ambasadę RP w Tel-Awiwie i Bank Izraela.

Michał Kurtyka zaznaczył, że Polska rozpoczyna głębokie zmiany, startując z innego poziomu niż wiele innych krajów europejskich. Przypomniał, że w 1989 roku udział węgla w produkcji energii w Polsce wynosił 97 procent, podczas gdy sąsiednie kraje rozwijały także inne źródła energii. Ponadto - jak zaznaczył - Polska była uzależniona od dostaw gazu z Rosji, a na początku lat 90-tych w krótkim czasie zmniejszyła się produkcja przemysłowa.

Szef resortu klimatu podkreślił, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat zaszły głębokie zmiany i Polsce udało się między innymi zdywersyfikować źródła dostaw gazu. Przypomniał, że nasz kraj korzysta z gazu LNG dzięki terminalowi w Świnoujściu. Kolejny projekt to gazociąg Baltic Pipe, który ma przesyłać gaz norweski przez Danię do Polski. Więcej na ten temat Katarzyna Semaan.

Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

Dziecięcy zespół Arka Noego zagrał charytatywny koncert kolęd dla pierwszego i jedynego hospicjum dla dzieci na Litwie. Występ, który można było obejrzeć w internecie i telewizji, został zorganizowany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncert obserwował Kamil Zalewski.

W cyklu "Kierunek: Polska" naszym gościem jest Tomasz Rudnik, sportowiec i przedsiębiorca, który powrócił ze Stanów Zjednoczonych. Rozmowę prowadzi Małgorzata Frydrych.

W naszym programie audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Ołykę, leżącą na Ukrainie, na wschód od Łucka. Kojarzona jest przede wszystkim z potężnym rodem Radziwiłłów i największą rezydencją magnacką na całym Wołyniu. O historii Ołyki, opowiada dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.  

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.