Redakcja Polska

Polsko-duńska współpraca wspierająca rozwój energetyki niskoemisyjnej

22.05.2021 17:00
Polska i Dania łączą siły i zapowiadają współpracę przy rozwoju energetyki niskoemisyjnej. Na Uniwersytecie Gdańskim porozumienie podpisali przedstawiciele władz i naukowcy z obydwu krajów.
Audio
  • W magazynie m.in. o raporcie PE o torturach w Donbasie, porozumieniu izraelsko-palestyńskim, przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Japonii oraz 101. rocznicy urodzin Jana Pawła II [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Shutterstock/zhengzaishuru

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o raporcie Parlamentu Europejskiego. Rosjanie i wspierani przez Moskwę separatyści stosują tortury fizyczne i psychiczne wobec ludności cywilnej Ukrainy na okupowanym przez nich Donbasie. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców.

Jego autorami są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów. Dziś zorganizowano wideokonferencję poświęconą raportowi. O szczegółach informuje Beata Płomecka.

W programie także o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Zarówno Izrael, jak i Hamas ogłosiły się zwycięzcami wojny w Gazie. W czwartek w nocy w życie weszło zawieszenie broni, które ma zakończyć 11-dniowy konflikt.

Porozumienie udało się wynegocjować dzięki mediacji Egiptu. Teraz egipscy dyplomaci mają nadzorować przestrzegania rozejmu zarówno w Izraelu, jak i w Gazie. Amerykański prezydent Joe Biden dziękował izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że ten zgodził się na zawieszenie broni.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pochwalił zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański przywódca wyraził przekonanie, że zaprzestanie walk stwarza szanse na osiągniecie szerszego pokoju. W najbliższych dniach na Bliski Wschód ma się udać sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Przenosimy się również do Japonii, aby przedstawić stan przygotowań do igrzysk olimpijskich, ale także rosnący sprzeciw japońskich lekarzy wobec organizacji imprezy w ich kraju.

Polska i Dania łączą siły i zapowiadają współpracę przy rozwoju energetyki niskoemisyjnej. Na Uniwersytecie Gdańskim porozumienie podpisali przedstawiciele władz i naukowcy z obydwu krajów. Szczegóły przybliża Michał Fedusio.

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało "Polski Ład"- nowy społeczno-gospodarczy program partii rządzącej na okres pocovidowy. Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że "Polski Ład" ma pomóc w realizacji aspiracji Polaków i podkreślał, że program jest oparty na tradycyjnych polskich wartościach i społecznym solidaryzmie.

Zgodnie z zapowiedziami, program "Polski Ład" dotyczy 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że nowy program Zjednoczonej Prawicy wspomoże m.in. ekspansję polskich firm na zagranicznych rynkach. Więcej na ten temat Katarzyna Semaan.

W kartce z kalendarza przypomnimy o 101 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. 18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i święty Kościoła katolickiego. Był filozofem, mistykiem i człowiekiem modlitwy, a także poetą, aktorem i pedagogiem. Informacje zebrał Przemysław Pawełek.

W programie także, w cyklu "Kierunek: Polska",  spotkanie z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspert rynku pracy. Zaprasza Małgorzata Frydrych.

W magazynie również audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego w świecie. Goście audycji Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA oraz Mariusz Czech, specjalista Biura, opowiadając o Programie Lektorzy podkreślali, że z racji swojej pozycji lektor może również skutecznie informować i zachęcać studentów do podejmowania studiów w Polsce, przygotowywać uczących się języka polskiego do egzaminów certyfikatowych, gromadzić informacje na temat zainteresowania językiem i kulturą naszego kraju oraz promować wydarzenia kulturalne za granicą. Przede wszystkim zaś wspomagać NAWA w działaniach informacyjno-promocyjnych dotyczących polskiej nauki i środowiska akademickiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.