X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Irlandia: atak hakerski sparaliżował publiczną służbę zdrowia

16.05.2021 18:15
Cyberprzestępcy zaatakowali system informatyczny irlandzkiej publicznej służby zdrowia. Był to atak typu ransomware, czyli polegający na zablokowaniu komputerów i żądaniu okupu za ich odblokowanie. System został wyłączony, co poważnie zakłóciło funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis/shutterstock

O ataku na publiczną służbę zdrowia HSE poinformowano w piątek. Hakerzy uderzyli w dane przechowywane na centralnych serwerach. Prezes HSE Paul Reid przekazał, że to „poważny incydent, ale na tym etapie nie ma żądań okupu”.

Informatycy irlandzkiej publicznej służby zdrowia pracowali nad opanowaniem sytuacji, a atak został przez nich określony jako „bardzo wyrafinowany”. W celu ograniczenia jego zasięgu wyłączono cały system komputerowy HSE – zarówno jego część krajową, jak i części lokalne.

Doprowadziło to do poważnych zakłóceń, a gdzieniegdzie nawet paraliżu publicznej służby zdrowia w Irlandii. Wszystkie tego typu szpitale używają tego samego systemu komputerowego, co sprawiło, że atak hakerski dotknął prawdopodobnie każdego z nich.

To sprawiło, że odwołanych zostało wiele niebędących absolutnie niezbędnymi zabiegów operacyjnych i ambulatoryjnych. Szpital położniczy Rotunda w Dublinie przyjmował zaś tylko pacjentki w 36. lub późniejszych tygodniach ciąży, choć zapewniono, że jeśli któraś z innych pacjentek będzie w pilnej potrzebie, to nikt jej nie odmówi pomocy.

Podobna sytuacja była w innym dublińskim szpitalu położniczym – Narodowym, a także w szpitalu St Columcille’s czy Crumlin.


Źródło: kierunekirlandia.eu

Spotkanie ku czci ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku

16.05.2021 09:34
Kilkaset osób przyciągnęła plenerowa lekcja historii pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie. Wzięli w niej udział także lokalni amerykańscy politycy.

USA: zmarł Jerzy Polak, działacz opozycji antykomunistycznej

16.05.2021 09:39
W amerykańskim stanie Connecticut, w wieku 67 lat zmarł Jerzy Polak, działacz polonijny, opozycjonista w okresie PRL, współtwórca NSZZ "Solidarność" w Jaśle

Szef ONZ "głęboko zaniepokojony" sytuacją w Strefie Gazy

16.05.2021 12:00
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "głęboko zaniepokojony" izraelskim atakiem na budynek w Strefie Gazy, w którym siedzibę miały międzynarodowe media. Takie oświadczenie wydał rzecznik sekretarza generalnego.