X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 22.06.2019

22.06.2019 12:22
W tym wydaniu: podsumowanie wizyty prezydenta w USA, spotkanie ministrów do spraw europejskich 28 krajów i konflikt USA z Iranem
Audio
Andrzej Duda w USA
Andrzej Duda w USA Foto: PAP/Radek Pietruszka

OWOCNA WIZYTA W USA

Współpraca Polski z USA jest "absolutnie strategiczna" w bardzo wielu dziedzinach - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, podsumowując swoją sześciodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczął ją od spotkania w ubiegłą środę w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Efektem spotkania było podpisanie przez prezydentów deklaracji dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z nią USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około tysiąc żołnierzy.motywem kolejnych dni spotkań bnyły kwestie gospodarcze.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Dolinie Krzemowej z szefami światowych koncernów, działających w Kalifornii. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował Polskie Radio, że w zamkniętym dla mediów spotkaniu wzięli udział członkowie zarządów takich firm jak Visa, Microsoft, Facebook i IBM. Rozmowy miały dotyczyć dalszych inwestycji tych firm w Polsce oraz w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

Po rozmowach prezydent wziął udział w polsko-amerykańskim forum nowych technologii. Andrzej Duda zachęcał amerykańskich przedsiębiorców z Doliny Krzemowej do dalszych inwestycji w Polsce. Do inwestowania w Polsce zachęcała w czasie forum także prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciuszyńska.

W siedzibie Google'a Andrzej Duda spotkał się także z polskimi inżynierami, którzy pracują dla amerykańskiego przedsiębiorstwa. Podczas spotkania prasowego prezydent podkreślił, że Polacy są w USA poszukiwanymi kooperantami. 

W rozmowie z polskimi dziennikarzami prezydent podsumował swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jak zaznaczył, miała ona dwa komponenty. Jednym z nich komponent polityczny, którego głównym elementem było spotkanie z przywódcą USA i "bardzo udana" wizyta w Białym Domu. - Miało miejsce podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też i innych porozumień dotyczące współpracy, jeżeli chodzi o wykorzystanie energii atomowej do celów cywilnych, współpracy energetycznej, w tym także w dziedzinie dostaw gazu skroplonego LNG do Polski - mówił Andrzej Duda. Podczas pobytu w Stanach Zjedoczonych prezydent spotykał się z liczną Polonią amerykańską.

UNIA EUROPEJSKA ZWODZI BAŁKANY ZACHODNIE?

Negocjacje w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku, oraz sprawa rozpoczęcia rokowań członkowskich z Macedonią Północną - to główne tematy spotkania w Luksemburgu ministrów do spraw europejskich 28 krajów.

W rezultacie Unia  Europejska odłożyła do października decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański argumentował, że nie można myśleć o strategicznej roli Unii Europejskiej w świecie bez zachowania gotowości do rozszerzania w szczególności o Bałkany Zachodnie.

Zainteresowana wpływami na Bałkanach od dawna jest Rosja. Wiceszef MSZ powiedział, że Unia, która zaoferowała krajom bałkańskim perspektywę członkostwa, powinna dotrzymywać słowa.

Wiceminister Konrad Szymański zastrzegł, że proces rozszerzania musi być warunkowy i uzależniony od dokonywanych postępów.

ZAOSTRZENIE RELACJI NA LINII USA-IRAN

Stany Zjednoczone wyślą około 1000 dodatkowych żołnierzy na Bliski Wschód, poinformował pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan. Dodał, że wynika to z obawy przed wrogimi zachowaniami ze strony Iranu.

"Niedawne ataki Iranu potwierdzają wiarygodną informację, jaką otrzymaliśmy na temat wrogich działań sił irańskich i ich grup zastępczych, które zagrażają Amerykanom na miejscu i interesom Stanów Zjednoczonych w całym regionie" - poinformował w oświadczeniu Patrick Shanahan. Zapewnił też, że USA nie dążą do konfliktu z Iranem.

Rzecznik irańskiej Agencji Energii Atomowej poinformował, że Iran zwiększy poziom wzbogacania uranu przewidziany w porozumieniu nuklearnym. Do 27 czerwca przekroczony ma zostać limit 300 kilogramów.

Iran nie prowadzi wojny z żadnym krajem - powiedział w telewizji prezydent Hasan Rouhani.  Zdaniem irańskich władz Amerykanie współpracowali także z innymi krajami, ale nie podano informacji o zaangażowanie jakich krajów chodzi.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.