X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 14.06.2019

14.06.2019 10:29
W tym wydaniu: wizyta prezydenta w USA, polsko-amerykańska deklaracja o współpracy i nieformalne spotkanie premierów grupy V4
Audio
W czasie konferencji prasowej prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zapowiedzieli pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej na płaszczyznach gospodarczej i wojskowej.
W czasie konferencji prasowej prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zapowiedzieli pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej na płaszczyznach gospodarczej i wojskowej. Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

ZACIEŚNIANIE RELACJI POLSKO-AMERYKAŃSKICH

Obecność dodatkowych wojsk amerykańskich w Polsce będzie korzystna dla całego regionu - przekonuje prezydent Andrzej Duda. W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali porozumienie na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. W Polsce mają też powstać centra szkoleniowe, logistyczne oraz amerykańskie dowództwo na poziomie dywizyjnym.

Andrzej Duda podkreślił, że nowe oddziały USA wpisują się w strategię całego NATO dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Teraz trwają rozmowy dotyczące wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Najbardziej prawdopodobny termin to 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej.

WSPÓŁPRACA WOJSKOWA 

Minister Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że amerykański Kongres wyda zgodę na sprzedaż Polsce myśliwców F-35. Dzień po podpisaniu w Białym Domu polsko-amerykańskiej deklaracji o współpracy wojskowej szef resortu obrony w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 zadeklarował, że zrobi wszystko, by wynegocjować korzystną cenę za nowe samoloty.

Szef MON towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Były minister spraw zagranicznych i nowo wybrany eurodeputowany Witold Waszczykowski powiedział, że Polska potrzebuje dalszego wzmocnienia militarnego. Dodał, że ustalenia dotyczące zwiększenia obecności armii USA w Polsce są częściowo satysfakcjonujące.

Paweł Kukiz powiedział, że dobra współpraca ze Stanami Zjednoczonymi może zapewnić Polsce bezpieczeństwo. Polityk skomentował plany zakupu przez nasz kraj myśliwców F-35 od USA i porozumienie podpisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w Białym Domu. Paweł Kukiz stwierdził, że "aby mieć silną armię, trzeba mieć dobry sprzęt".

Na zakończenie czterodniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych minister Mariusz Błaszczak spotkał się z weteranami wojny w Afganistanie i bohaterami serialu dokumentalnego "Weterani. Wyrwani śmierci”. Spotkanie i pokaz dwóch odcinków serialu odbyły się w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

PREMIERZY GRUPY V4 O UNIJNYCH STANOWISKACH

Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wzajemnie wspierać swoich kandydatów do Komisji Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. Premierzy państw V4 spotkali się w czwartek w Budapeszcie. Główny tematem rozmów były kwestie związane z obsadą stanowisk w Komisji Europejskiej i w innych unijnych instytucjach.

Rzecznik rządu dodał, że po ostatnich wyborach sytuacja w Parlamencie Europejskim jest nieco inna niż w obecnej, dobiegającej końca kadencji. "Negocjacje są trudniejsze, ale inicjuje je na pierwszym etapie Rada Europejska, więc to do Rady będzie należało wskazanie pierwszego kandydata na przewodniczącego KE" - powiedział Piotr Mueller.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że przy podziale stanowisk unijnych kraje Grupy Wyszehradzkiej poprą tych przywódców, którzy szanują Europę środkową. W wywiadzie dla Radia Kossuth zazanaczył, że podczas podejmowania decyzji liczy się siła, a to właśnie kraje środkowoeuropejskie odnotowują największy wzrost gospodarczego na kontynencie. Dlatego też państwa tego regionu powinny rozmawiać z Francuzami czy Niemcami jak z równymi partnerami. Orban podkreślał, że w Unii potrzebni są przywódcy z Europy środkowej, którzy reprezentują interesy regionu.

Viktor Orban mówił o tym nawiązując nieformalnego spotkania szefów rządów państw V4 w Budapeszcie, podczas którego premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji uzgodnili, że w kwestiach personalnych i politycznych będą reprezentowali wspólne stanowisko na unijnym szczycie w przyszłym tygodniu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.