X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.08.2019

09.08.2019 18:50
W tym wydaniu: cztery lata prezydentury Andrzeja Dudy, test rakietowy Korei Północnej i napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim oraz 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i upamiętnienie ofiar Rzezi Woli
Audio
Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2015
Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2015źr Kancelaria Senatu RP

CZTERY LATA PREZYDENTURY ANDRZEJA DUDY

Szóstego sierpnia minęły cztery lata, odkąd Andrzej Duda objął urząd Prezydenta RP. W trakcie swojej prezydentury Andrzej Duda podpisał 229 ustaw, zrealizował 104 wizyty krajowe i 22 zagraniczne, przyznał 50 awansów generalskich oraz ponad 100 tys. orderów i odznaczeń państwowych - wynika z rocznicowego podsumowania zamieszczonego we wtorek na stronie Kancelarii Prezydenta. Anrzej Duda został wybrany na prezydenta Polski w maju 2015 roku roku, w drugiej turze wyborów. Pełnienie urzędu rozpoczął po złożeniu przysięgi w gmachu Sejmu przed Zgromadzeniem Narodowym,

W podsumowaniu prezydentury opublikowanym przez Kancelarię przytoczono również słowa Andrzeja Dudy z jednego z udzielonych przez niego w ubiegłym roku wywiadów: "Staram się realizować to, co zapowiedziałem Polakom w czasie kampanii 2015 roku i cieszę się, że ta Polska rzeczywiście zmienia się na lepsze właśnie z perspektywy zwykłych obywateli. To był mój główny cel: poprawić los ciężko pracujących ludzi, czy to na roli, czy w zakładach pracy, poprawić życie polskich rodzin. To ci ludzie są w centrum mojego myślenia, mojej pracy, a nie beneficjenci rozmaitych fruktów rozdawanych rozmaitym elitom. Ja walczę o sprawy zwykłych ludzi, którzy nie mają przywilejów i wielkich premii, którzy muszą ciężko pracować na pensję i niewielką potem emeryturę".

Prezydent Andrzej Duda zakończy swoją kadencję za rok.

KOREA PÓŁNOCNA TESTUJE RAKIETY, KOREA POŁUDNIOWA PRZEPROWADZA MANEWRY Z USA

Korea Północna ponownie testowała w tym tygodniu rakiety krótkiego zasięgu - podało dowództwo południowokoreańskiej armii. To czwarte próby rakietowe komunistycznej Korei w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W tym tygodniu na Półwyspie Koreańskim rozpoczęły się także wspólne manewry wojskowe sił Korei Południowej i USA, przeciwko którym protestował Pjongjang.

Rafał Ciastoń, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, nie spodziewa się, by obecna sytuacja przywróciła napięcie pomiędzy Koreą Północną a Zachodem.

Wtorkowe testy rakiet krótkiego zasięgu to ostrzeżenie dla Korei Południowej i USA - oświadczył przywódca komunistycznej Północy Kim Dzong Un. Manewry potrwają do 20. sierpnia.

W WARSZAWIE UCZCZONO PAMIĘĆ OFIAR RZEZI WOLI 

W hołdzie zamordowanym podczas Rzezi Woli cywilnym ofiarom  Powstania Warszawskiego ulicami stolicy przeszedł Marsz Pamięci. 75 lat temu, w pierwszych dniach zrywu Warszawy, Niemcy wymordowali, według szacunków historyków, od 40 do nawet 60 tysięcy mieszkańców warszawskiej dzielnicy.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na ulicy Wieluńskiej 1 przy tablicy pamiątkowej ku czci dwóch i pół tysiąca Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. Prezydent powiedział, że wymordowanie dziesiątek mieszkańców było niewyobrażalną zbrodnią. Prezydent mówił także, że Rzeź Woli oraz masowe zbrodnie dokonywane w 1944 roku przez Niemców na Warszawiakach to cena, którą mieszkańcy okupowanej stolicy zapłacili za powstańczy zryw.

Prezydent podziękował też wszystkim, którzy dbają o miejsca pamięci związane z ofiarami niemieckich okupantów. Podkreślił, że zamordowani mieszkańcy Warszawy zasługują na cześć i pamięć.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek.