Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 11.10.2019

11.10.2019 15:11
W tym wydaniu: turecka inwazja na Syrię po wycofaniu wojsk USA z tego kraju, podsumowanie przesłuchań kandydatów na komisarzy w PE oraz "noblowski tydzień" 
Audio
Najcięższe walki mają toczyć się w środkowej części pasa granicznego Turcji z Syrią, m.in. w rejonie miasta Ras al-Ain
Najcięższe walki mają toczyć się w środkowej części pasa granicznego Turcji z Syrią, m.in. w rejonie miasta Ras al-AinPAP/EPA/SEDAT SUNA

DONALD TRUMP WYCOFUJE WOJSKA Z SYRII. TURCJA MA ZIELONE ŚWIATŁO 

W mijającym tygodniu świat zaskoczyła decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu amerykańskich wojsk z północnej Syrii. Dało to zielone światło władzom w Turcji do inwazji na te tereny. Turcja ostrzeliwuje tereny zamieszkałe głównie przez syryjskich Kurdów. Celem operacji wojskowej ma być wyparcie stamtąd kurdyjskich bojowników i osiedlenie syryjskich uchodźców, którzy do tej pory mieszkali w Turcji.

Władze Autonomii Kurdyjskiej, regionu leżącego w granicach sąsiadującego z Syrią w Iraku potępiły inwazję lądową w Turcji. Przedstawiciel Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyad Raoof powiedział, że turecka ofensywa może wymknąć się spod kontroli i zagrozić całemu regionowi. Syryjscy Kurdowie są częścią tej samej grupy etnicznej co Kurdowie w Iraku. Od momentu rozpoczęcia ofensywy z Syrii tysiące osób uciekają właśnie w kierunku irackiej części ziem kurdyjskich. 

Ziyad Raoof mówi, że władze nie będą w stanie zapewnić tym osobom schronienia. Na tym terenie wciąż znajdują się bowiem osoby, które uciekły tam w pierwszych miesiącach wojny z tzw. Państwem Islamskim przez pięcioma laty.

Szacuje się, że na całym Bliskim Wschodzie mieszka około 27 milionów osób narodowości kurdyjskiej. Jedynie na terenie Iraku Kurdowie mają swój własny, autonomiczny region.

Kurdowie syryjscy przez kilka lat byli najważniejszą siłą, walczącą przeciwko ISIS i głównym sojusznikiem Amerykanów.

Donald Trump dystansuje się od tureckiej operacji militarnej. Broni jednak decyzji o wycofaniu z tych rejonów amerykańskich żołnierzy. Prezydent Trump przekonuje, że Stany Zjednoczone nie mogą prowadzić niekończących się wojen. Mówi też, że nie obawia się utraty sojuszników.

PRZYSZŁA SZEFOWA KOMISJI EUROPEJSKIEJ POŚPIESZA EUROPOSŁÓW

Ursula von der Leyen zaapelowała do Europarlamentu o przyśpieszenie prac nad powołaniem nowej Komisji Europejskiej, której będzie szefować. Apel jest związany z decyzją europosłów z komisji rynku wewnętrznego i przemysłu o odrzuceniu kandydatki z Francji Sylvie Goulard. Wcześniej komisji prawna zaopiniowała negatywnie kandydatury z Węgier i Rumunii. 

Po odrzuceniu kandydatur z Węgier, Rumunii i Francji nowe osoby, zaproponowane przez rządy tych krajów będę musiały przejść cały proces weryfikacji w Parlamencie Europejskim. Najpierw komisja prawna sprawdzi oświadczenia majątkowe pod kątem konfliktu interesów, a później europosłowie z komisji przesłuchają nowych kandydatów oceniając ich kompetencje do zajmowania się dziedzinami, które zostały im powierzone.

Polski kandydat, Janusz Wojciechwoski, został jednogłośnie zaakceptowany przez Parlament Europejski na stanowisko unijnego komisarza ds rolnictwa, co jak podkreśla daje mu silny mandat do prowadzenia skutecznej polityki. Dodał, że doprowadzenie do sprawiedliwej polityki rolnej jest jego wielkim zadaniem.

Polityk zaznaczył, że polityka rolna wymaga zmiany i większej troski o wieś, o rolników. "Taka większa troska wiąże się niewątpliwie z moim wyborem"- dodał Janusz Wojciechowski.

KTO OTRZYMAŁ NAGRODY NOBLA?

Ostatni tydzień była niezwykle emocjonujący ze względu na ogłaszane codziennie decyzje komitetu noblowskiego. Czwartek zdecydowanie należał do Polaków. Decyzja o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nobla w dziedzinie literatury wywołała narodowy entuzjazm. W piątek natomiast świętowała Etiopia, gdyż laureatem pokojowej nagrody nobla została etiopska gwiazda afrykańskiej polityki Abiy Ahmed. Nie mniej emocji wywoływały nagrody przyznawane w dziedzinie chemii, tym razem za prace nad rozwojem baterii litowo-jonowych czy medycyny za odkrycie dotyczące tego, jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu.

Kanadyjczyk James Peebles i badacze ze Szwajcarii Michel Mayor i Didier Queloz - to tegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet Noblowski wyróżnił ich odkrycia, które pozwoliły zrozumieć historię i budowę wszechświata. Mayor i Queloz zapoczątkowali rewolucję w astronomii. W 1995 roku dokonali odkrycia pierwszej egzoplanety

Czekamy jeszcze na ogłoszenie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. 

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan