X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 24.01.2020 r.

24.01.2020 17:00
W tym wydaniu: Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie, 50. Forum Ekonomiczne w Davos i podpisanie umowy brexitowej przez przewodniczącego Rady Europejskiej i szefową Komisji Europejskiej 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/ABIR SULTAN / POOL

SŁOWA WSPARCIA DLA POLSKI W JEROZOLIMIE

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest wdzięczny wiceprezydentowi Stanów Zjednoczonych Mike'owi Pencowi za to, że w Jerozolimie przypomniał, w jaki sposób nazistowskie Niemcy niszczyły polską kulturę podczas II wojny światowej. Wiceprezydent USA mówił o tym w Instytucie Jad Waszem, gdzie organizowane było w czwartek Światowe Forum Holokaustu. Andrzej Duda powiedział, że Mike Pence przypomniał, iż Niemcy chcieli wykorzenić, między innymi, język polski, dlatego obóz w Oświęcimiu nazwano Auschwitz.

Prezydent skomentował także słowa premiera Izraela, który powiedział, ze świat dowiedział się o Holokauście dzięki Armii Czerwonej. Andrzej Duda podkreślił, że świat dowiedział się o tym dzięki Polakom.

Andrzej Duda odmówił udziału w forum, bo nie umożliwiono mu zabrania głosu. Na liście mówców znalazł się natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin, który w grudniu oskarżał Polskę o współudział w wybuchu II wojny światowej i o kolaborację z Hitlerem.

W poniedziałek, w rocznicę wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uroczystości z udziałem około 50. przywódców planowane są w Oświęcimiu. Ich gospodarzem będzie polski prezydent Andrzej Duda.

Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że Polska musi kontynuować ofensywę informacyjną w światowych mediach, gdyż takie działania budują pozycję Polski w świecie.

W zagranicznych mediach ruszyła kampania promująca polską narrację na temat drugiej wojny światowej pod nazwą „Prawda nie może zginąć”. To odpowiedź na działania dezinformacyjne podejmowane przez Rosję - podkreślił wicepremier.

W ramach kampanii gazety "The Washington Post", "Le Figaro" czy "Die Welt" opublikowały oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

EKOLOGIA GŁÓWNYM TEMATEM ZAKOŃCZONEGO SPOTKANIA W DAVOS

Walka ze zmianami klimatu była głównym tematem światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na dorocznie spotkanie polityków, biznesmenów i aktywistów do szwajcarskiego kurortu zjechało około trzech tysięcy osób. Polskę reprezentowali m. in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Sprawy związane z ekologią zdecydowanie dominowały, ale rozmawiano również o przyszłości NATO, sytuacji w Wenezueli, medycynie i rozwoju gospodarczym.

Uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos podkreślili, że Europa Środkowo-Wschodnia powinna wspólnie zabiegać o zainteresowani inwestorów. Uważają tak uczestnicy debaty zorganizowanej w Domu Polskim. 

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła, że Polska i kraje ościenne mają duży potencjał gospodarczy. "Międzynarodowi inwestorzy kierują się tam, gdzie widzą możliwości. Obecnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają wszelkie podstawy, żeby ich gospodarki rozwijały się dynamicznie. Dlatego można się spodziewać, że inwestorzy będą napływali tak długo, jak długo region będzie przyjazny dla biznesu, a regulacje będą zachęcające" - powiedziała ambasador.

Prezes banku Pekao SA Marek Lusztyn, który również uczestniczył w debacie, podkreśla, że starając się o inwestycje, Polska i kraje naszej części Europy muszą współpracować.

Dom Polski powstał w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos po raz drugi. Odbywają się tam dyskusję na temat polskiej gospodarki, dochodzi do spotkań między polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami, tam również podpisywane są umowy na nowe inwestycje w Polsce. Dom Polski w Davos powstał z inicjatywy dwóch polskich spółek skarbu państwa, PZU i Pekao.

BREXIT CORAZ BLIŻEJ

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali umowę brexitową, określającą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Brytyjski rząd odpowiada na obawy Parlamentu Europejskiego dotyczące pobrexitowego statusu Polaków, Bułgarów czy Francuzów. Unijni imigranci muszą ubiegać się o status osoby osiedlonej, ale na końcu nie otrzymują namacalnego dokumentu. Dowód, że są legalnymi imigrantami pozostanie w "cyfrowej chmurze".

Zdaniem europarlamentarzystów to ryzyko, bo wiele osób nie radzi sobie dobrze z technologią. Ponadto według nich prowadzić może do dyskryminacji: pracodawcy czy właściciele mieszkań mogą nie chcieć podejmować dodatkowego wysiłku sprawdzania w sieci, czy przybysz jest na Wyspach legalnie i już na starcie skreślić kandydatury Polaka czy Niemca. 

Tymczasem wiceszef brytyjskiego MSW mówi : nie zmienimy systemu. - Obawy są nieuzasadnione - przekonuje Brandon Lewis. "Ponieważ dowód jest w sieci, każdy pracodawca, każdy właściciel nieruchomości mieć będzie szybki i prosty dostęp pozwalający na przekonanie się, że status został przyznany. To bardzo łatwy proces. Moim zdaniem jest więc przeciwnie: pracodawcom ten system powinien się spodobać właśnie dzięki swej przystępności. Co ważniejsze: to proces cyfrowy, a więc status imigracyjny jest na zawsze. W takiej formie nie może zostać zgubiony, nadpisany, czy przypadkowo zniszczony. On jest i będzie."

Wcześniej podobne obawy co do systemu wyrażało wiele organizacji zrzeszających imigrantów na Wyspach. Obowiązkowa rejestracja potrwa do końca czerwca przyszłego roku.

Wielka Brytania opuści Unię w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan