X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 07.02.2020 r.

07.02.2020 17:41
W tym wydaniu: wizyty prezydentów Francji i Macedonii Północnej w Polsce oraz ogłoszenie daty wyborów prezydenckich
Audio
Prezydenci Francji i Polski: Emmanuel Macron i Andrzej Duda
Prezydenci Francji i Polski: Emmanuel Macron i Andrzej DudaPAP/Radek Pietruszka

NOWY ETAP W RELACJACH POLSKI Z FRANCJĄ

Prezydent Francji zaproponował spotkanie przywódców Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Emmanuel Macron mówił w Warszawie, że to właśnie te trzy kraje powinny wziąć odpowiedzialność za kształt Unii Europejskiej po brexicie. Propozycja taka padła w czasie spotkania prezydentów Polski i Francji.

Trójkąt Weimarski to organizacja, utworzona przez Polskę, Niemcy i Francję na początku lat 90., tuż po upadku komunizmu w Europie. W ostatnich latach jednak inicjatywa ta wyraźnie straciła na znaczeniu, a do ostatniego jak dotąd spotkania na poziomie głów państw doszło 7 lat temu w Warszawie.

Francuski prezydent Emmanuel Macron zaproponował zorganizowanie nowego szczytu przywódców trzech krajów, bo jak mówił, Warszawa, Berlin i Paryż powinny teraz wyznaczyć kierunki rozwoju Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. “Aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, aby w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego w którym weźmie również udział Kanclerz Niemiec. Na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę, za strategiczną agendę nad którą dzisiaj zaczęliśmy wspólnie pracować” - dodał.

Polski prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z francuskim przywódcą podkreślał konieczność zmian w Unii. “Nie mamy wątpliwości, że Unia będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie, że role w Unii Europejskiej będą musiały w jakimś sensie zostać poukładane na nowo i ta architektura europejska siłą rzeczy musi ulec w jakimś sensie przebudowie” - dodał Andrzej Duda.

Głosy o konieczności reform Unii Europejskiej pojawiają się od czasu referendum w Wielkiej Brytanii. W czerwcu 2016 roku, ku zaskoczeniu wielu polityków, Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej. Ostatecznie Wielka Brytania przestała być częścią Wspólnoty 1 lutego.

W czasie wizyty prezydenta Francji podpisano też polsko-francuski program współpracy na najbliższe cztery lata. Francuski prezydent zaprosił polskiego przywódcę na obchody święta narodowego Francji 14 lipca. Z kolei Andrzej Duda zaprosił Emmanuela Macrona jako gościa honorowego na obchody 100-leci Bitwy Warszawskiej w sierpniu tego roku.

Francuskie media podkreślają przełomowy charakter wizyty prezydenta Francji. “Le Figaro” zauważa “wyraźne zbliżenie” na linii Paryż-Warszawa i podkreśla obecność nie tylko prezydenta, ale także czterech kluczowych ministrów francuskiego rządu (obrony narodowej, ekologii, spraw zagranicznych, gospodarki), co według dziennika ma świadczyć o randze wydarzenia. “Wyraźnie widać, że oba kraje chcą połączyć siły ku silniejszej Europie”, a Emmanuel Macron “szuka nowego sojusznika po nieudanej próbie wzmocnienia współpracy z Niemcami” - czytamy w "Le Figaro".

POLSKA WSPIERA STARANIA MACEDONII PÓŁNOCNEJ O CZŁONKOSTWO W UE

Prezydent Andrzej Duda deklaruje wsparcie dla starań Macedonii Północnej o członkostwo w Unii Europejskiej. Prezydent tego kraju Stewo Pendarowski przebywał z wizytą w Polsce.

Po rozmowie obu polityków w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił, że liczy na szybkie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Podkreślał, że Unia Europejska jest "atrakcyjnym projektem" i dlatego wiele państw chce do niej przystąpić. Prezydent Andrzej Duda dodał, że są takie ambicje w społeczeństwie i wśród władz Macedonii Północnej - w tym prezydenta tego kraju.

Macedonia Północna powstała w latach 90. XX wieku w wyniku rozpadu byłej Jugosławii. Pierwotnie państwo to nazywało się Macedonią, co przez 27 lat wzbudzało protesty sąsiadującej Grecji. Ostatecznie mieszkańcy bałkańskiego kraju poparli w referendum zmianę nazwy na Macedonia Północna, a finalną decyzję podjął w styczniu 2019 roku parlament w Skopje. Od tego czasu ruszył proces przyjęcia kraju do NATO.

POLSKIE WYBORY PREZYDENCKIE ODBĘDĄ SIĘ 10 MAJA

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja - ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później - 24. maja. Kampania wyborcza rozpocznie się wraz z publikacją zarządzenia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw.

Elżbieta Witek przypomniała, że miała do wyboru trzy terminy: 3. maja, 10. maja i 17. maja. Jak podkreślała, wybierając ostateczną datę brała pod uwagę aktywność międzynarodową władz państwa.

Od 2015 roku prezydentem jest Andrzej Duda, który ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję. Start w wyborach prezydenckich zadeklarowali: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń z Nowej Lewicy, Krzysztof Bosak z Konfederacji i dziennikarz Szymon Hołownia.

Zgodnie z konstytucją, prezydenta wybieramy w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym na pięcioletnią kadencję. Ponownie może być wybrany tylko raz. Na prezydenta może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydat, aby wystartować, musi zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia. Wybory wygrywa ta osoba, która otrzymała więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadzana jest druga tura.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek.