X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 28.02.2020 r.

28.02.2020 16:31
W tym wydaniu: unijna narada ministerialna w Brukseli, wizyta szefa BBN na Litwie i Łotwie oraz wpływ koronawirusa na światowe rynki
Audio
Konrad Szymański
Konrad Szymański PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

NAJWAŻNIEJSZE WYZWANIA STOJĄCE PRZED UE

Kolejny, unijny szczyt w sprawie budżetu nie nastąpi szybko - tak uważa polski minister do spraw europejskich. Konrad Szymański uczestniczył w Brukseli w unijnej naradzie ministerialnej, zorganizowanej kilka dni po fiasku szczytu w sprawie wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027.

Trwający prawie 30 godzin szczyt pod koniec ubiegłego tygodnia zakończył się fiaskiem, bo nie udało się pogodzić żądań tak zwanej oszczędnej czwórki z oczekiwaniami grupy przyjaciół spójności do której należy Polska.

W przyszłym miesiącu Komisja Europejska rozpocznie konsultacje z unijnymi krajami i organizacjami międzynarodowymi w sprawie przeglądu praworządności. Poinformował o tym komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość i praworządność Didier Reynders po unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Komisarz przedstawił metodologię dorocznego mechanizmu kontroli rządów państwa prawa: "Oczywiście nie będzie to odbywało się tylko w ramach dyskusji z krajami członkowskimi, ale także z innymi partnerami, na przykład Radą Europy, czy unijną Agencją Praw Podstawowych oraz wszystkimi zainteresowanymi stronami. Opublikujemy prośbę w sprawie konsultacji na stronach Komisji i otworzymy drogę do konsultacji dla społeczeństw obywatelskich."

We wrześniu mają być gotowe raporty, a jeszcze przed końcem roku, mają one trafić na posiedzenie unijnej narady ministerialnej. Komisja spodziewa się, że potem, jeśli będzie taka potrzeba, sformułowane zostaną zalecenia do państw członkowskich.

Podczas narady ministerialnej unijne kraje zatwierdziły również tak zwany mandat negocjacyjny dla Komisji Europejskiej, która będzie prowadziła rokowania z Wielką Brytanią o przyszłym partnerstwie. Minister Konrad Szymański powiedział, że ochronione zostały przede wszystkim te branże polskiej gospodarki, które są najbardziej obecne we wzajemnej wymianie handlowej. Negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu i potrwają do końca roku.

"ZŁOTY WIEK" W RELACJACH POLSKO-LITEWSKICH

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch zakończył dwudniową wizytę na Litwie. Spotkał się m.in. z szefem sztabu Wojska Litewskiego, a także ministrem spraw zagranicznych. W jego ocenie, relacje polsko-litewskie przeżywają swój "złoty wiek", ale przed oboma państwami stoi jeszcze wiele wyzwań. 

Poruszone zostały też nowe pomysły na wspólną współpracę. Jak powiedział Paweł Soloch, mówiono o tym przede wszystkim w kontekście nadchodzących ćwiczeń "Defender 2020". Przykładem może być program "Military Mobility", realizowany przez Unię Europejską we współpracy z NATO.

Szef BBN udał się też na Łotwę, gdzie spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Adażi. Rozmawiał również z ministrem obrony Łotwy oraz z doradcami łotewskiego prezydenta Egilsa Levitsa.

KORONAWIRUS A GOSPODARKA

Temat numer jeden w mijającym tygodniu, czyli rozprzestrzeniający się koronawirus ma również przełożenie na gospodarkę kraju, w którym się pojawia. Chiński przemysł stanął w miejscu, We Włoszech Istnieje obawa, że epidemia wirusa może doprowadzić do wejścia tamtejszej gospodarki w recesję - czwarty raz w ciągu ostatnich 12 lat.

Sesje na głównych europejskich giełdach zakończyły się znacznymi spadkami. Kursy akcji spadają również na giełdach amerykańskich. Na ostatniej sesji na Wall Street inwestorzy w obawie przed zagrożeniem wyprzedawali akcje.

Kryzys związany z epidemią koronawirusa paradoksalnie może być szansą dla polskich przedsiębiorców - przyznała w czwartek w Poznaniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan