X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 13.03.2020 r.

13.03.2020 18:29
W tym wydaniu: koronawirus w Polsce i na świecie, spotkanie ministrów spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki w Wilnie oraz ćwiczenia Defender-Europe 20
Audio
Polowy punkt sanitarny w Brescia
Polowy punkt sanitarny w BresciaPAP/ EPA/Filippo Venezia

WALKA Z KORONAWIRUSEM

Nie możemy popełnić błędu takiego jak we Włoszech apelują specjaliści. Epidemia koronawirusa w tym kraju eksplodowała po tym, jak Włosi zlekceważyli prośbę o pozostanie w domach. Jest grono ludzi, którzy lekceważą potrzebę pozostania w kwarantannie - podkreśla docent Jerzy Jaroszewicz - lekarz chorób zakaźnych kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii w Szpitalu nr 1 w Bytomiu.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Wiele krajów wprowadza specjalne procedury, w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego. Zamknięte są szkoły i uczelnie, a ludziom zaleca się pozostanie w domach. 

Wchodzi w życie zakaz przyjazdu do Stanów Zjednoczonych mieszkańców Strefy Schengen, w tym Polski. Restrykcje wprowadził prezydent Donald Trump wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa w Europie.  Ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek powiedział, że decyzję amerykańskiego rządu należy zaakceptować. Ambasador Wilczek przyznał, że decyzja prezydenta Trumpa może być kłopotliwa dla obywateli naszego kraju. Zapewnił, że placówki konsularne w USA w miarę swoich ograniczonych możliwości będą pomagać Polakom, którzy znajdą się w trudnej sytuacji w związku z ograniczeniem liczby lotów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, która ma zatwierdzić działania w sprawie koronawirusa została wstępnie zaplanowana na 25 marca.

Na razie Europarlament wstrzymał wszelką aktywność. Zarówno w tym jak i w przyszłym tygodniu zostały odwołane spotkania grup politycznych i komisji parlamentarnych. 23 marca europosłowie mają wznowić działalność.

SPOTKANIE BUKARESZTAŃSKIEJ DZIEWIĄTKI

O roli NATO i zadaniach dla Sojuszu oraz o zagrożeniu ze strony Rosji rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) podczas spotkania w Wilnie. W spotkaniu wziął udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Do stolicy Litwy przyjechali też szefowie dyplomacji Czech, Estonii, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska przywiązuje duże znaczenie do formatu bukaresztańskiego, a silny i jednomyślny głos wschodniej flanki powinien być szczególnie wyraźny.

Jacek Czaputowicz odniósł się też do słów Wladimira Putina. Rosyjski przywódca w wywiadzie dla agencji TASS nazwał "bredniami" mówienie o równej odpowiedzialności Hitlera i Stalina za rozpętanie II wojny światowej. Ponownie zarzucił też państwom europejskim, w tym Polsce, zawieranie umów z niemieckim dyktatorem w latach trzydziestych.  Jacek Czaputowicz powiedział, że jest to podtrzymanie nowej narracji ze strony Rosji. 

Szef MSZ miał przewodniczyć polskiej delegacji w j obchodach 30. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości. Jednak w związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem, do końca kwietnia odwołane zostały wszystkie zaplanowane wydarzenia w budynku litewskiego parlamentu.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) została zainaugurowana w 2015 roku w Warszawie z inicjatywy Polski i Rumunii. Spotkania służą wymianie poglądów i koordynacji stanowisk w dziedzinie bezpieczeństwa państw flanki wschodniej NATO.

DEFENDER-EUROPE 20

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ćwiczenia Defender-Europe 20 to największe od 25 lat manewry wojskowe w naszej części Europy. Andrzej Duda w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsko Pomorskiem spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach Defender-Europe 20.

Prezydent Duda przypomniał, że w manewrach bierze udział 37 tysięcy żołnierzy. Równolegle - jak dodał prezydent - Wojsko Polskie prowadzi ćwiczenia Anakonda.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher również z prezydentem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, odwiedziła polskich i amerykańskich żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach Ambasador Mosbacher mówiła, że Defender-Europe 20 pokazują zaangażowani USA w NATO: "Stany Zjednoczone wysyłają za ocean 20 tysięcy swoich synów i córek, świetnie wyszkolonych, doskonale wyposażonych, a przede wszystkim gotowych oddać życie za wartości, które uznajemy za bardzo ważne. Nie ma lepszego dowodu pokazującego zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i zobowiązanie wobec sojuszników i wobec Polski."

W ćwiczeniach Defender-Europe 20 bierze udział łącznie 37 tysięcy żołnierzy. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że to największe od 25 lat manewry wojskowe w naszej części Europy

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.