X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 22.05.2020 r.

22.05.2020 14:52
W tym wydaniu: polska pomoc humanitarna na świecie, telefoniczne spotkanie prezydentów Polski i Chorwacji oraz coraz większy kryzys pandemiczny w Brazylii.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneEast News/Piotr Hukalo

POLSKA POMOC HUMANITARNA NA ŚWIECIE

56 milionów złotych przeznaczyła dotąd Polska na pomoc humanitarną na świecie, związaną z pandemią koronawirusa. Dane takie podał na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Od czasu wybuchu pandemii wiele bogatszych krajów zaangażowało się w projekty pomocowe dla państw biednych lub osób szczególnie narażonych na COVID-19. 

Spośród 56 milionów złotych ponad połowa poszła na pomoc dostarczaną poprzez organizacje humanitarne, z którymi polskie MSZ współpracuje od lat. Mówił o tym wiceminister Paweł Jabłoński.

Polska przeznaczyła też pieniądze na projekty pomocowe międzynarodowych organizacji takich jak ONZ czy Unia Europejska, projekty polskich ambasad, a także na konwoje humanitarne na Białoruś, do Hiszpanii i do Watykanu. Wiceminister Paweł Jabłoński poinformował, że łącznie polska pomoc dociera do 50 krajów na świecie.

Polityk poinformował, że ze względu na pandemię koronawirusa ministerstwo musiało niedawno zakończyć coroczny konkurs na projekty pomocowe z pieniędzy rządu, realizowane przez organizacje pozarządowe. Chodzi o projekty, które nie są związane z COVID-19. Według Pawła Jablońskiego, konkurs zostanie wkrótce rozpisany ponownie.

Kilkanaście dni temu ponad 20 polskich organizacji pozarządowych wysłało w tej sprawie list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Apelowano w nim o rozstrzygnięcie konkursu tak, aby organizacje dostały pieniądze, potrzebne na działania pomocowe na świecie.

POLSKO-CHORWACKA WSPÓŁPRACA W DOBIE PANDEMII

Prezydenci Polski i Chorwacji - Andrzej Duda i Zoran Milanovič - rozmawiali telefonicznie m.in. o sytuacji związanej ze strategiami uruchamiania gospodarek obu państw po okresie zamrożenia w wyniku pandemii.

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy poinformował, że podczas ponad półgodzinnego spotkania prezydenci wymienili się doświadczeniami w radzeniu sobie naszych państw z koronawirusem. Jak mówił, zgodzili się, że warto poddać analizie fakt, że koronawirus dotknął kraje regionu Trójmorza w znacznie mniejszym stopniu niż Europę Zachodnią i Południową.

Prezydenci uznali, że istotną rolę w stymulowaniu gospodarek powinna odgrywać ambitna polityka na poziomie Unii Europejskiej skierowana odpowiednio do wszystkich krajów członkowskich.

Prezydenci rozmawiali także o perspektywach rozwoju Inicjatywy Trójmorza w kontekście tegorocznego szczytu planowanego jesienią w Tallinie. Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa obu polityków. Zoran Milanovič objął swój urząd w lutym tego roku.

KORONAWIRUS W KRAJACH NAJBIEDNIEJSZYCH

Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona szybkim wzrostem zachorowań na COVID-19 w biedniejszych krajach. W ciągu ostatniej doby WHO zanotowała też najwięcej nowych zakażeń na świecie od początku pandemii.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji prasowej, że sytuacja pandemiczna na świecie nadal jest bardzo trudna: “W ostatnich 24 godzinach zgłoszono nam 106 tysięcy przypadków zachorowań, najwięcej w ciągu doby od początku pandemii. Dwie trzecie z nich dotyczyło czterech krajów. Jesteśmy też szczególnie zaniepokojeni rosnącą liczbą przypadków w biedniejszych krajach.”

Jednym z epicentrów pandemii jest teraz Brazylia, gdzie liczba ofiar przekroczyła 20 tysięcy. Burmistrz największego miasta w kraju Sao Paulo alarmował, że system opieki zdrowotnej jest na skraju załamania. Przedstawiciele siedmiu partii opozycyjnych złożyli do Izby Deputowanych wniosek o impeachment prezydenta Jaira Bolsonaro. Oskarżają go o zaniedbania w sytuacji epidemii, które doprowadziły do masowego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jest to pierwszy wniosek o postawienie prezydenta w stan oskarżenia, o który partie wystąpiły wspólnie. Do tej pory były już składane inne wnioski z żądaniem ustąpienia Jaira Bolsonaro ze stanowiska, ale z inicjatywy poszczególnych parlamentarzystów.

Przeciwnicy brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro demonstrowali także przed siedzibą Kongresu w stolicy kraju, Brasilii, domagając się postawienia go w stan oskarżenia

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.