X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.10.2020 r.

09.10.2020 16:11
W tym wydaniu: zaprzysiężenie nowych ministrów polskiego rządu, sytuacja na Białorusi i amerykańska kampania prezydencka w cieniu pandemii koronawirusa.
Audio
  • Mija Tydzień - przegląd najważniejszych wydarzeń politycznych tygodnia [posłuchaj]
Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego
Rekonstrukcja rządu Mateusza MorawieckiegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

ZAPRZYSIĘŻENIE NOWEGO RZĄDU W OGRODACH PAŁACU PREZYDENCKIEGO

Czterech wicepremierów - a wśród nich Jarosław Kaczyński - premier w roli ministra cyfryzacji, mniej resortów, ale z szerszym zakresem zadań. To zmiany w rządzie, których we wtorek dokonał prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, najważniejszym wyzwaniem pozostaje pandemia koronawirusa. Do zaprzysiężenia nowych ministrów doszło w Ogrodach Prezydenckich. Uroczystość złożenia przysięgi odbyła się przy zachowaniu szczególnych norm sanitarnych - to m.in. w związku z wykryciem koronawirusa u Przemysława Czarnka. Poseł PiS ma kierować resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Polityk przebywa w izolacji, w zaprzysiężeniu nie wziął więc udziału.

Podczas uroczystości w Warszawie prezydent Andrzej Duda podziękował członkom Rady Ministrów, którzy odchodzą z rządu. Prezydent podkreślił, że czas ich służby przypadł na trudny czas pandemii koronawirusa

Nowi ministrowie zaczynają pełnić swoje funkcje, choć praca nowych resortów wymaga zmiany obowiązującej ustawy o działach administracji rządowej – mówi wicerzecznik PiS Radosław Fogiel

W zrekonstruowanym rządzie jest teraz 4 wicepremierów - prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Porozumienia Jarosław Gowin, Piotr Gliński i Jacek Sasin. Przed powołaniem nowych ministrów prezydent odwołał Jadwigę Emilewicz ze stanowiska wicepremier i minister rozwoju oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Na funkcję ministra cyfryzacji powołany został we wtorek premier Mateusz Morawiecki. W nowej Radzie Ministrów liderowi Porozumienia Jarosławowi Gowinowi, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Wicepremier Piotr Gliński będzie równocześnie ministrem kultury i sportu.  Grzegorz Puda został szefem resortu rolnictwa i leśnictwa. Tadeusz Kościński ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej, a Michał Kurtyka będzie kierował ministerstwem klimatu i środowiska. Marlena Maląg objęła resort rodziny i polityki społecznej. Na członków Rady Ministrów powołani zostali również Michał Cieślak oraz Michał Wójcik.

Liczba resortów została zmniejszona do 14.

CZECHY, BUŁGARIA I SŁOWACJA W GEŚCIE SOLIDARNOŚCI Z POLSKĄ I LITWĄ WZYWAJĄ SWOICH AMBASADORÓW NA BIAŁORUSI NA KONSULTACJE

13 unijnych krajów wycofało już swoich ambasadorów z Białorusi w geście solidarności z Polską i Litwą. W ubiegłym tygodniu władze w Mińsku zażądały, by Polska i Litwa zredukowały liczbę swych dyplomatów na placówkach. Ta sprawa będzie omawiana na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Do tego czasu spodziewane są kolejne decyzje o wycofaniu ambasadorów.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch uważa, że sytuacja na Białorusi ma wpływ na bezpieczeństwo Polski i regionu. Zapewnił on jednak, że nie widzi zagrożenia militarnego dla naszego kraju. Polsce zależy, żeby na Białorusi były przestrzegane standardy demokratyczne, ale jednocześnie, żeby w tym kraju nie doszło do destabilizacji i załamania gospodarczego. Szef BBN zapewnił, że zapowiedzi prezydenta Aleksandra Łukaszenki o rozlokowaniu wojsk na zachodniej granicy Białorusi nie były zrealizowane.

We wtorek sejmowa komisja obrony narodowej debatowała na temat Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument charakteryzujący zagrożenia dla naszego kraju wskazał Rosję jako główny element destabilizujący. Strategia została podpisana w maju tego roku.

Tymczasem na Białorusi rośnie liczba więźniów politycznych. Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” opublikowało listę kolejnych 20 nazwisk. Ogółem na Białorusi za kratami, znajduje się już 97 osób uznanych za więźniów politycznych. To osoby, które pozostają aresztowane i usłyszały zarzuty m.in. organizacji i uczestnictwa w masowych zamieszkach oraz działania na szkodę bezpieczeństwa państwa. Wśród nich znajdują się m.in. niektórzy z liderów opozycji, ale też zwykli protestujący. W opublikowanym oświadczeniu białoruscy obrońcy praw człowieka domagają się uwolnienia tych osób, oraz podkreślają, że protesty przeciwko sfałszowanym wyborom są pokojowe i mają spontaniczny charakter.

PREZYDENCKA KAMPANIA W STANACH ZJEDNOCZONYCH W CIENIU KORONAWIRUSA

Amerykańska Komisja do Spraw Debat Prezydenckich ogłosiła, że kolejna debata telewizyjna pomiędzy Donaldem Trumpem a Joe Bidenem odbędzie się wirtualnie. Kandydat demokratów przystał na nową formułę. Prezydent Donald Trump oświadczył, że w takiej debacie nie weźmie udziału. Tymczasem lekarz Białego Domu Sean Conley poinformował, że prezydent Donald Trump zakończył kurację na Covid-19 i w sobotę będzie mógł wznowić aktywność publiczną. W wywiadzie dla telewizji Fox News amerykański prezydent zapowiedział na najbliższy weekend wiec wyborczy na Florydzie.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Ewa Plisiecka.