Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 20.11.2020 r.

20.11.2020 17:02
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie, ciąg dalszy unijnych negocjacji budżetowych z groźbą weta w tle oraz skoordynowana walka z koronawirusem w Europie.
Audio
Prezydent Andrzej Duda (2P), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (2L), prezydent Litwy Gitanas Nauseda (P) wraz z małżonką Dianą Nausediene (3P) podczas spotkania w Wilnie
Prezydent Andrzej Duda (2P), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (2L), prezydent Litwy Gitanas Nauseda (P) wraz z małżonką Dianą Nausediene (3P) podczas spotkania w WilniePAP/Jakub Szymczuk

RELACJE POLSKO - LITEWSKIE 

Prezydent Andrzej Duda wraz z litewskim przywódcą Gitanasem Nausedą powołali Radę Prezydentów Polski i Litwy. Na początku tygodnia prezydent odbył dwudniową wizytę w Wilnie. Podczas konferencji prasowej prezydent Litwy podkreślał jak ważnym partnerem dla jego kraju jest Polska. Oba państwa łączy wiele przykładów współpracy gospodarczej: "Są to projekty energetyczne ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i niewątpliwe też dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mowa o kwestii synchronizacji przesyłu energii elektrycznej, połączenie gazowe GIPL, Via Baltica, Rail Baltica i wszystkie inne projekty które nas zbliżają. Jesteśmy sąsiadami, więc projekty infrastrukturalne nas jeszcze bardziej zbliżają".

Na Litwie w ubiegłym miesiącu odbyły się wybory parlamentarne. Wkrótce zostanie powołany nowy rząd. Prezydent rozmawiał w Wilnie z przyszłą premier Ingridą Simonyte. Prezydent powiedział, że jest przekonany, że dobre relacje obu państw zostaną utrzymane. Prezydent wyraził też nadzieję, że problemy mieszkających na Litwie Polaków będą sukcesywnie rozwiązywane. 

Polski prezydent spotkał się też z ustępującym premierem Sauliusem Skvernelisem. Wziął również udział w otwarciu polsko-litewskiego forum biznesowego oraz spotkał się z dwiema litewskimi posłankami polskiego pochodzneia.

POLSKA I WĘGRY GROŻĄ WETEM UNIJNEGO BUDŻETU 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję na porozumienie w sprawie pakietu budżetowego. Nie poparły go Polska i Węgry, które nie zgadzają się na dołączone przepisy uzależniające wypłatę funduszy od stanu praworządności. Polska podkreśla, że popiera mechanizm warunkowości, który będzie chronił interesy finansowe Unii przed korupcją, ale nie może zaakceptować powiązania z praworządnością na podstawie nieprecyzyjnych kryteriów, motywowanych politycznie.

Sytuacja na razie jest patowa, ale szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma nadzieję na porozumienie: "Wszyscy wiemy, że miliony firm i obywateli czekają na odpowiedź w środku tego bezprecedensowego kryzysu. Ale siłą Unii Europejskiej było zawsze to, by przezwyciężać trudne sytuacje rozmawiając ze sobą. Będziemy pracować ciężko, by wkrótce osiągnąć porozumienie."

Polska w czasie czwartkowej wideokonferencji przywódców państw UE, podtrzymała swój sprzeciw wobec połączenia unijnych funduszy z praworządnością. Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział , że choć głównym tematem obrad była walka z epidemią i jej skutkami, na temat kwestionowanego przez Polskę rozwiązania wypowiedziało się kilku polityków.

Rzecznik rządu dodał, że w sprawie unijnego budżetu istnieje możliwość zastosowania weta. Negocjacje będą zatem kontynuowane i zapewne kluczowe rozstrzygnięcia będą zapadać na unijnym szczycie w przyszłym miesiącu, na który do Brukseli mają przylecieć europejscy przywódcy.

UNIJNE PRZYGOTOWANIA DO SZCZEPIEŃ NA COVID-19

Podczas czwartkowego wideoszczytu unijni przywódcy uzgodnili także, że priorytetem jest przygotowanie programu szczepień przeciwko koronawirusowi, wzajemne uznawanie przez unijne kraje szybkich testów i stopniowe łagodzenie ograniczeń związanych z pandemią.

Unijni przywódcy uznali też, że ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią powinny być łagodzone powoli, by uniknąć kolejnej fali zakażeń. Ustalenia przywódców 27 państw przedstawił szef Rady Europejskiej Charles Michel: "COVID-19 w Europie nadal jest poważnym, niepokojącym problemem i uważnie monitorujemy sytuację. Dlatego kontynuujemy dyskusję, by skoordynować wysiłki. Dostrzegamy obiecujące sygnały od czasu naszego ostatniego spotkania, ale musimy być uważni i ostrożni. Nie możemy uśpić naszej czujności."

Europejscy przywódcy uznali, że ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią powinny być łagodzono powoli, by uniknąć kolejnej fali zakażeń.

Jeśli chodzi o szczepienia, to Komisja Europejska poprosiła kraje członkowskie o przyspieszenie prac nad odpowiednimi strategiami. Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że każda szczepionka, zanim zostanie dopuszczona na unijny rynek będzie musiała uzyskać najpierw zgodę Europejskiej Agencji Leków.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że pierwsze szczepionki na COVID-19 mogą pojawić się w Polsce w grudniu. Dodał, że w pierwszym kwartale 2021 roku na rynku powinno pojawić się kilka nowych preparatów.

Wiceminister Waldemar Kraska wskazał, że w resorcie zdrowia działa specjalny zespół, który przygotowuje akcję szczepienia na COVID-19 od strony logistycznej. Plan szczepień ma powstać do połowy grudnia.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan