Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 27.11.2020 r.

27.11.2020 16:19
W tym wydaniu: Polska i Węgry podtrzymują groźbę weta unijnego budżetu, Joe Biden przygotowuje się do objęcia władzy i coraz jaśniejsze światełko w tunelu, czyli kolejne szczepionki na Covid -19.
Audio
Mateusz Morawiecki i Viktor Orban
Mateusz Morawiecki i Viktor OrbanAndrzej Lange/PAP

SPOTKANIE PREMIERÓW POLSKI I WĘGIER

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Budapeszcie, że Polska i Węgry, sprzeciwiając się powiązaniu unijnych środków z oceną praworządności, bronią spójności Wspólnoty i suwerenności tworzących ją krajów. Szef polskiego rządu podpisał wraz z premierem Węgier Viktorem Orbanem oświadczenie, w którym uzgodniono wspólną strategię negocjacyjną w sprawie budżetu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej, że Polska i Węgry bronią prawa Unii Europejskiej.

Szef węgierskiego zaznaczył, że obecna propozycja, która łączy kwestię rozwiązania kryzysu gospodarczego ze sporem politycznym nad praworządnością, nie może być zaakceptowana Poinformował również, że podczas dzisiejszego spotkania wraz z polskim premierem uzgodniono wspólne stanowisko, w którym zaznaczono między innymi, że Polska i Węgry połączą siły w debacie o unijnym budżecie: "W tym sporze zjednoczymy nasze argumenty i siły. Węgry nie przyjmą propozycji, która byłaby nie do przyjęcia dla Polski."

Premierzy Polski i Węgier wspólnie oświadczyli, że weto jest zapewnionym przez traktaty unijne instrumentem prawnym, które państwo członkowskie może zastosować, jeżeli uważa, że jego podstawowe interesy mogą zostać naruszone.

JOE BIDEN SZUKUJE SIĘ DO PRZEJĘCIA WŁADZY W USA

78-letni Demokrata wystąpił razem na konferencji prasowej z kluczowymi osobami, które w jego administracji odpowiadać będą za politykę zagraniczną. We wtorek potwierdził, że jego kandydatem na sekretarza stanu będzie Antony Blinken: "Ten zespół za mną uosabia moje podstawowe przekonania, że Ameryka jest najsilniejsza, gdy współpracuje ze swoimi sojusznikami." "Jako sekretarz stanu, nominuję Tony'ego Blinkena. On jest jednym z lepiej przygotowanych do tej pracy".

Antony Blinken To doświadczony dyplomata i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy. Jest gorącym zwolennikiem rozwoju sojuszu USA-Europa oraz współpracy w ramach organizacji międzynarodowych. W najbliższych miesiącach Stany Zjednoczone mają powrócić do Światowej Organizacji Zdrowia i porozumienia klimatycznego: "Teraz musimy postępować z takimi samymi miarami pokory i zaufania. Pokory, ponieważ, jak powiedział przewodniczący-elekt, nie możemy rozwiązać wszystkich problemów świata w pojedynkę. Musimy współpracować z innymi krajami. Potrzebujemy ich współpracy. Potrzebujemy ich partnerstwa. Ale także zaufania, ponieważ Ameryka w najlepszym wydaniu ma wciąż większe możliwości niż jakikolwiek inny kraj na świecie, aby zjednoczyć innych w celu sprostania wyzwaniom naszych czasów" - powiedział Antony Blinken. Z kolei urzędujący prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że opuści Biały Dom, jeśli Kolegium Wyborcze zagłosuje na demokratycznego prezydenta-elekta Joe Bidena.

Biden wygrał 3 listopada wybory prezydenckie z 306 głosami Kolegium Wyborczego - o wiele więcej niż 270 wymaganych - do 232 głosów Trumpa. Biden prowadzi również o ponad 6 milionów w popularnym głosowaniu.

Do tej pory Trump odmówił przyznania się do wyborów i nadal twierdzi bez dowodów, że wybory zostały zmanipulowane przez powszechne oszustwa, i że to on, a nie Biden je wygrał.

SZCZEPIONKI NA COVID -19 

Ponad 20 krajów i międzypaństwowych instytucji kupiło do tej pory przyszłe szczepionki na koronawirusa. Największe zamówienia złożyły Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz Japonia. Obecnie gotowych do wprowadzenia na rynek bądź w ostatniej fazie testów jest pięć substancji, w tym dwie amerykańskie i po jednej z Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin.

Spośród trzech zachodnich preparatów najtańsza ma być szczepionka brytyjskiego koncernu AstraZeneca. Firma zapowiedziała jej sprzedaż bez zysku czyli w cenie 2,5 dolara za dawkę. Dawka substancji koncernu Pfizer ma kosztować 20 dolarów, a amerykańskiej Moderny od 15-25 dolarów.

Pełnomocnik premiera do spraw rozwoju sektora biotechnologii, dr Radosław Sierpiński powiedział, że szczepionka przeciw COVID-19 jest światełkiem nadziei - pozwoli wejść w okres letni już bez pandemii i wrócić do normalnego funkcjonowania.  Doktor Radosław Sierpiński zwracał uwagę na wysoką skuteczność opracowanych dotychczas szczepionek. "Na razie mamy bardzo dobre wyniki, ale jednak są to wyniki krótkoterminowe" - zaznaczał pełnomocnik premiera

Radosław Sierpiński mówił również, że szczepionka musi być nie tylko bezpieczna, ale także tania. Jak tłumaczył, "istotną rolę odgrywa niska cena, bo mówimy o olbrzymiej populacji, która powinna tym szczepieniom podlegać".

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał , że w Polsce nie będzie problemów z dostępnością szczepionki na COVID-19. Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia zauważał, że podpisane są już umowy z czterema producentami szczepionek, którzy dostarczą łącznie ponad 30 milionów dawek.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan