X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 18.12.2020 r.

18.12.2020 17:30
W tym wydaniu: oficjalne zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, kolejne unijne sankcje wobec Białorusi i szczepionka, jako szansa na szybszy powrót do normalności.
Audio
Joe Biden
Joe BidenVP Brothers / Shutterstock.com

Kolegium elektorów w amerykańskich wyborach prezydenckich potwierdziło oficjalnie zwycięstwo Joe Bidena

Kandydat Demokratów, po przyznaniu mu zwycięstwa w stanie Kalifornia, uzyskał wymagane 270 głosów elektorskich. Joe Biden pokonał urzędującego prezydenta Donalda Trumpa. Zaprzysiężenie nowego prezydenta ma się odbyć w styczniu przyszłego roku. Joe Biden w swoim przemówieniu zapowiedział też, że jednym z ważniejszych zadań jego prezydentury będzie pandemia Covid-19: "Nasz naród przekroczył ponurą granicę: trzysta tysięcy osób zmarło do tej pory na covid-19. Całym sercem jestem z wami w tym mrocznym momencie pandemii. Z tymi, którzy spędzą święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok z czarną dziurą w sercu i bez ukochanych osób przy boku. Całym sercem jestem z tymi, którzy przechodzą trudne chwile. Z tymi, którzy nie mogą w nocy zasnąć i patrzą w sufit. Zastanawiają się, co przyniesie jutro dla nich i ich rodzin."

Joe Biden dodał, że Stany Zjednoczone przechodzą trudny czas w swojej historii. "Wiem, że przez ten czas przejdziemy razem. Tak właśnie musimy to zrobić - razem" - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie pogratulował zwycięzcy w amerykańskich wyborach prezydenckich. polski prezydent napisał w liście do Joe Bidena, że relacje polsko-amerykańskie są przykładem tego, czym jest "prawdziwe partnerstwo strategiczne" - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski

"W liście gratulacyjnym polski prezydent zaprosił przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych do złożenia wizyty w Polsce" - dodał Krzysztof Szczerski. Wiadomo natomiast, że przed objęciem władzy w Waszyngtonie przez nową administrację, Polskę odwiedzi urzędujący wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Według amerykańskich mediów, wizyta ma podkreślić osiągnięcia rządu prezydenta Donalda Trumpa w polityce zagranicznej. 

Weszły w życie rozszerzone unijne sankcje wobec reżimu na Białorusi

Decyzja o objęciu restrykcjami 29 funkcjonariuszy reżimu i 7 firm została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Do tej pory na liście było 55 przedstawicieli reżimu na czele z Aleksandrem Łukaszenką. Tym razem Unia Europejska wzięła na celownik kluczowe białoruskie firmy.

Unia Europejska ukarała reżim kolejnymi sankcjami, jednocześnie nagradzając białoruską Demokratyczna opozycję nagrodą Sacharowa, przyznawaną za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka. Odebrali ją na sesji plenarnej w Brukseli przedstawiciele Rady Koordynacyjnej, która reprezentuje opozycję. 

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli, który wręczył nagrodę, podkreślił, że Unia ma moralny obowiązek wspierać Białorusinów w ich walce o wolność: "W ostatnich miesiącach pokazali Państwo całemu światu, co oznacza nie poddawać się. Bronili Państwo swoich praw i nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu."

Nagrodę imienia Sacharowa Parlament Europejski przyznaje od 1988 roku. Otrzymali ją wtedy wspólnie Nelson Mandela oraz Anatolij Marczenko. Jeśli chodzi o przedstawicieli Białorusi, to w 2004 roku nagrodę otrzymało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, dwa lata później laureatem został jeden z liderów opozycji, Aleksandr Milinkiewicz.

Komisja Europejska może zatwierdzić szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BioNTech 23 grudnia

Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas podczas debaty na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 

Najpierw szczepionki musi zatwierdzić Europejska Agencja Leków EMA, ale ostateczną decyzję o ich dopuszczeniu na rynek podejmuje Komisja Europejska. Unijna agencja - jak mówił Margaritis Schinas - swoją rekomendację wyda w najbliższy poniedziałek: "Jeśli tak się stanie, Komisja Europejska jest gotowa ostatecznie zatwierdzić szczepionkę i dopuścić ją na rynek w superszybkiej procedurze. Możemy to zrobić w dwa dni, a w normalnych warunkach standardowa formalna autoryzacja zajmuje dwa miesiące. To oznacza, że ta szczepionka będzie prezentem świątecznym dla Europejczyków, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem."

Pełnomocnik polskiego rządu do spraw szczepień, Michał Dworczyk, powiedział, że producent szczepionek zapewnił, iż będzie mógł dostarczyć pierwsze dawki do Polski już w najbliższych tygodniach. Michał Dworczyk podkreślił, że równie ważnym zadaniem jak przygotowanie infrastruktury pod szczepienia, będzie przekonanie Polaków by w akcji szczepień wzięli udział.

Szczepienia, w ocenie epidemiologów, są szansą na to, żeby nasze życie wróciło do normalności.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan