X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 05.03.2021 r.

05.03.2021 17:30
W tym wydaniu: telefoniczna rozmowa przywódców Polski i Chin, naciski na Biały Dom w sprawie Nord Stream 2 oraz spotkanie doradców prezydentów Trójkąta Lubelskiego.
Audio
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPhoto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

DO POLSKI TRAFIĄ SZCZEPIONKI Z CHIN?

Ewentualny zakup chińskiej szczepionki na koronawirusa był jednym z tematów telefonicznej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Politycy omówili również stan relacji dwustronnych oraz sprawę znoszenia barier w wymianie handlowej.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że temat współpracy w walce z pandemią COVID-19 został poruszony na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Zaznaczył, że ewentualny zakup szczepionek od Chin ma służyć poszerzeniu ich puli w Narodowym Programie Szczepień. 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy Andrzeja Dudy i Xi Jinping dotyczyły również rozwoju kontaktów handlowych pomiędzy Polską a Chinami. Przewodniczący Xi Jinping zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.

AMERYKANOM NIE PODOBA SIĘ NIEMIECKO-ROSYJSKI PROJEKT

Nominowana na stanowisko zastępcy szefa amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman zapewniła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by zatrzymać Nord Steam 2. Podczas przesłuchań w Senacie politycy obu amerykańskich partii wzywali rząd Joe Bidena do zablokowania budowy gazociągu.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił jednak, że w kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2 nic nie jest jeszcze przesądzone. Relacjonując swoją niedawną rozmowę z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem, mówił, że amerykanie uwzględniają Polski głos w sprawie Nord Stream 2. Zbigniew Rau przypomniał także słowa prezydenta USA Joe Bidena, który Nord Stream 2 nazwał "złym interesem dla Europy". 

Według medialnych spekulacji Departament Stanu nie zdecydował się na sankcje przeciwko firmom europejskim zaangażowanym w rosyjsko-niemiecki projekt gazociągu, by nie skonfliktować się z Berlinem. Nieoficjalnie mówi się, że sekretarz stanu USA Antony Blinken chce wypracować w kwestii Nord Stream 2 "dyplomatyczne rozwiązanie".

SPOTKANIE PREZYDENCKICH DORADCÓW DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA Z POLSKI, LITWY i UKRAINY W WARSZAWIE

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom po rozmowach, że w trakcie narady doradcy omówili zagadnienia związane między innymi z bezpieczeństwem w regionie oraz z sytuacją na Białorusi. 

Doradcy prezydentów Trójkąta Lubelskiego spotkali się też z prezydentem Andrzejem Dudą. W trakcie rozmowy pojawiła się propozycja zorganizowania wizyty na najwyższym szczeblu, czyli z udziałem prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy.

Wizyta prezydenckich doradców była pierwszym takim spotkaniem. Wcześniej podobne rozmowy - z wykorzystaniem łączenia wideo - przeprowadzili szefowie resortów spraw zagranicznych.
Inicjatywa Trójkąta Lubelskiego pojawiła się w 2019 roku, w trakcie obchodów 450 rocznicy unii lubelskiej, podczas spotkania prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.