X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 30.04.2021 r.

30.04.2021 17:30
W tym wydaniu: PE krytykuje Rosję i apeluje o dotkliwsze sankcje, Czechy z dużym poparciem w Unii Europejskiej w sporze z Rosją oraz szczepienia w Polsce.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneKrystian Maj/FORUM

REZOLUCJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W SPRAWIE ROSJI

Ostra krytyka i potępienie działań Rosji, apel o sankcje, w tym te najcięższe, gospodarcze oraz zablokowanie budowy Nord Stream 2. Te postulaty znalazły się rezolucji przyjętej w mijającym tygodniu przez Parlament Europejski. Europosłowie potępili zastraszanie i działania destabilizujące Rosji.

Również Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji wezwał Rosję, by zakończyła prowokacje oraz wycofała wszystkie wojska z granicy z Ukrainą i z nielegalnie zaanektowanego Krymu. Szef unijnej dyplomacji mówił o łamaniu międzynarodowego prawa przez Rosję i o działaniach przestępczych. Nawiązał do ostatnich ustaleń wywiadowczych, że za atakiem na skład amunicji w Czechach w 2014 roku stali rosyjscy agenci GRU: "Nasze relacje z Rosją są teraz na niskim poziomie. Widzę niepokojący trend rosyjskich władz, które celowo pogłębiają konfrontację z Zachodem, z nami, poprzez ciągłe ataki dezinformacyjne i inne tego typu działania. Musimy zdefiniować sposób działania, sposób na relacje, by uniknąć stałej konfrontacji z sąsiadem, który zdaje się zdecydował, że będzie działał jak przeciwnik."

Szef unijnej dyplomacji powiedział też, że dalsza eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy spotka się z odpowiedzią Unii, choć nie wspomniał jaka może być reakcja Wspólnoty.

Do wycofania wszystkich wojsk skoncentrowanych wokół Ukrainy i na jej terytorium, wezwał również sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki z zadowoleniem przyjął wycofanie przez Moskwę części wojsk, ale czeka na kolejne decyzje

Mimo deklaracji Rosji o wycofaniu wojsk - groźba rosyjskiej agresji na Ukrainę pozostaje nadal aktualna - ocenia Wiktor Mużenko były szef ukraińskiego Sztabu Generalnego w latach 2014-2019. Jego zdaniem do eskalacji może dojść już latem.

Natomiast ukraiński prezydent proponuje włączenie do rozmów formatu normandzkiego kolejnych krajów. Obecnie w rozmowach dotyczących uregulowania sytuacji w Donbasie, oprócz Ukrainy uczestniczą Rosja, Francja i Niemcy. Wołodymyr Zełenski proponuje, by do grupy dołączyły też m.in. Stany Zjednoczone.

NOWE KROKI W WOJNIE DYPLOMATYCZNEJ CZECH I ROSJI

Coraz więcej europejskich stolic solidaryzuje się z Pragą. Tymczasem sami Czesi są zawiedzenie ostatnimi prorosyjskimi wypowiedziami swojego prezydenta, co wywołało protesty. W manifestacji na Placu Wacława w Pradze uczestniczyło, według policyjnych szacunków, około 10 tysięcy osób. Mniejsze protesty odbyły się w innych czeskich miastach.

Mimo wszystko coraz więcej europejskich krajów wspiera Czechy w konflikcie z Rosją, czego Kreml nie pozostawia bez odpowiedzi. W środę rosyjskie MSZ postanowiło wydalić dyplomatów Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji. Ma to związek z niedawną decyzją władz tych państw o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Wcześniej rosyjskich dyplomatów wydaliły: Polska, Stany Zjednoczone, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Wielka Brytania i Ukraina. W odpowiedzi Moskwa podjęła podobne kroki. 

Nowy raport platform śledczych Bellingcat i Insider oraz portali Der Spiegel i Respekt stwierdza na podstawie istniejących dowodów, że wybuchy w składzie amunicji w Czechach, próba zamachu na bułgarskiego biznesmena Christo Gebrewa oraz najprawdopodobniej także wybuchy w bułgarskich magazynach amunicji w 2015 r. są ze sobą powiązane i stanowiły część operacji GRU, mającej na celu utrudnienie Ukrainie zdobycia broni, niezbędnej do wykorzystania w Donbasie przeciw prorosyjskim separatystom i żołnierzom rosyjskim.

CERTYFIKATY SZCZEPIEŃ URATUJĄ EUROPEJSKA TURYSTYKĘ?

Parlament Europejski w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej, niż 12 miesięcy.

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

Tymczasem rusza promocja szczepień na COVID-19 w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w maju mamy otrzymać 10 milionów dawek szczepionek. Dzięki temu można zaproponować luzowanie restrykcji w poszczególnych sektorach gospodarki.

Premier dodał, że przykłady z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych pokazują, że tam gdzie szczepienia są populacyjne, można najszybciej wracać do normalnego trybu funkcjonowania różnych dziedzin gospodarki i życia społecznego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że po 9 maja będą podejmowane kolejne decyzje dotyczące programu szczepień przeciw COVID-19. Do tego czasu wszystkie pełnoletnie osoby będą miały wystawione e-skierowanie. Szef resortu dodał, że, wtedy będą znane wszystkie informacje na temat poziomu zarejestrowania na szczepienia w poszczególnych rocznikach.

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 11 milionów szczepień. W tym dwie dawki szczepionki przyjęło już ponad 2 miliony 850 tysięcy osób.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.