X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 05.11.2021 r.

05.11.2021 17:30
W tym wydaniu: pogłębiający się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej, współpraca krajów grupy V4 z Koreą Południową oraz szczyt klimatyczny COP 26 w Glasgow.
Audio
Na razie granica zabezpieczona jest zasiekami. Wskutek decyzji prezydenta będzie tam mogło powstać nowoczesne, trwałe ogrodzenie
Na razie granica zabezpieczona jest zasiekami. Wskutek decyzji prezydenta będzie tam mogło powstać nowoczesne, trwałe ogrodzenieML/ FORUM

KOLEJNE PROWOKACJE ALEKSANDRA ŁUKASZENKI

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w piątek o kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy na na granicy polsko-białoruskiej. Z relacji ministra wynika, że białoruski funkcjonariusz usiłował oddać strzał z broni sygnałowej w kierunku polskiego oddziału patrolującego granicę. To już kolejna próba eskalacji kryzysu migracyjnego.

Szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że 10 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego jest obecnie na służbie na wschodniej granicy lub w jej pobliżu. Niedługo będą oni zaangażowani również w budowę stałej zapory, która ma zdecydowanie utrudnić przenikanie nielegalnych imigrantów z terenu Białorusi do Polski.

Również litewskie służby graniczne od kilkunastu dni obserwują wzmożony ruch migrantów na granicy z Białorusią. Jest on mniejszy niż na polsko-białoruskim pograniczu, ale litewscy funkcjonariusze przygotowują się na różne scenariusze.

WSPÓŁPRACA V4 Z KOREĄ POŁUDNIOWĄ

„Chcemy żyć w pokoju z naszymi wielkimi sąsiadami i budować warunki do wymiany handlowej” - powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki. Odbyło się tam spotkanie przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Korei. Szef polskiego rządu powiedział, że kraje naszego regionu, podobnie jak Korea, mają trudne położenie geopolityczne. Mateusz Morawiecki dodał, że omawiany był także m.in. kryzys energetyczny i odpowiedzialność Rosji w tym zakresie. 

Na spotkaniu przywódców państw grupy V4 oraz Korei mowa była również o wymianie handlowej i współpracy naukowej.

Prezydent Republiki Korei Mun Jae-in powiedział, że jego kraj jest zainteresowany inwestowaniem w Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Mówił też o zwiększeniu obecności koreańskich firm w naszej części Europy: "Grupa V4 jest nową siłą produkcyjną, jest dla naszym ważnym partnerem gospodarczym w tej części świata. Wiele koreańskich firm jest w tym regionie obecnych, produkujących np. elektryczne pojazdy, akumulatory. Podjęliśmy działania, żeby te współprace jeszcze zacieśnić."

Politycy rozmawiali również o sytuacji międzynarodowej - o walce z pandemią, kryzysie migracyjnym, zmianach klimatycznych oraz sytuacji w Afganistanie.

ROZPOCZĘŁA SIĘ 26. KONFERENCJA ONZ W SPRAWIE ZMIAN KLIMATU - COP26

Świat odwraca się od węgla - przekonuje szef spotkania. Alok Sharma mówił w Glasgow o coraz dłuższej liście krajów i instytucji, które podpisały zobowiązanie do stopniowego odejścia od tego źródła energii. W piątym dniu konferencji  było ich 190: "Państwa odwracają się od węgla, zwracają ku czystszym i tańszym źródłom odnawialnym. W obliczu tej nowej rzeczywistości kraje takie, jak Korea Południowa, Indonezja, Wietnam, Polska i Ukraina podejmują zobowiązania, by odejść od energii węglowej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że takie przejście musi być sprawiedliwe. Pojawiają się nowe narzędzia temu służące. "

Nasz kraj potwierdził zadeklarowaną już wcześniej strategię odchodzenia od węgla. Wśród państw, które podpisały deklarację, nadal nie ma jednak Chin, Indii czy Australii.

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych Małgorzata Bonikowska powiedziała, że zmiany klimatu są globalnym problemem, nad którym musi pracować cały świat. Oceniła , że obecnie ciężko wymagać realnego działania zwłaszcza od krajów, które się rozwijają. 

Konferencji COP26 przewodniczy Wielka Brytania. W COP26 uczestniczą państwa, które sześć lat temu podpisały porozumienie paryskie. Kraje zobowiązały się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia - w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Szczyt COP26 potrwa do 12 listopada.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.