X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 14.01.2022 r.

14.01.2022 18:03
W tym wydaniu: Polska przejmuje przewodnictwo w OBWE, brak przełomu w dialogu NATO i OBWE z Rosją oraz napięcie na polsko-białoruskiej granicy.
Audio
Polska przejęła przewodnictwo w OBWE
Polska przejęła przewodnictwo w OBWETwitter/MSZ

SZEF POLSKIEGO MSZ PRZEDSTAWIŁ PRIORYTETY POLSKIEJ PREZYDENCI W OBWE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przestrzega przed ryzykiem wojny w obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W Wiedniu szef polskiej dyplomacji przedstawił priorytety rocznego przewodnictwa Polski w OBWE.

Polski minister do końca 2022 roku będzie sprawował funkcję przewodniczącego OBWE. Główny cel Organizacji to zapobieganie konfliktom, przede wszystkim w Europie. W tym kontekście wymienił między innymi Ukrainę, wskazując na potrzebę pokojowego rozwiązania konfliktu. Szef MSZ wskazał również na niezażegnane konflikty w Gruzji, Naddniestrzu i Górskim Karabachu, a także na trwający kryzys w Kazachstanie. Szef MSZ zaapelował również o przedłużenie trwającej do końca marca specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie. Wezwał ponadto kraje wchodzące w skład OBWE do przyjęcia nowego budżetu Organizacji. W swym wystąpieniu minister Rau nie mówił wprost o Rosji, ale zaznaczył, że przez ostatnie tygodnie wskutek koncentracji wojsk stanęliśmy w obliczu poważnej eskalacji wojskowej.

Zbigniew Rau przywołał też kongres wiedeński z 1815 roku i utrwalony tam koncert mocarstw. Zaznaczył, że Polska i kraje Europy Środkowej zbyt długo były ofiarami polityki siły i imperializmu. "Nie zostaliśmy osieroceni" - mówił polski minister, odnosząc się do upadku ZSRR 30 lat temu.

Wymienił przy tym katalog wyzwań, przed jakimi stoi dziś OBWE, to na przykład przewlekłe konflitky i konfrontacje wojskowe, radykalizacja, terroryzm czy skutki pandemii COVID-19.

Minister Rau odwołał się również do bolesnych doświadczeń komunizmu w Polsce. Przypomniał masakrę robotników na Wybrzeżu w Grudniu 1970 roku i pacyfikację Kopalni Wujek 11 lat później.

"Ponieważ jesteśmy narodem o traumatycznej historii, który bardzo skorzystał na pokoju w Europie, doskonale wiemy, które propozycje służą pokojowi, a które mu zagrażają" - powiedział Zbigniew Rau. Jak zapewnił, Polska będzie dzielić się tym doświadczeniem podczas przewodnictwa w OBWE.

Nasz kraj objął po raz drugi przewodnictwo w Organizacji zrzeszającej 57 państw. Wcześniej Warszawa kierowała pracami OBWE w 1998 roku.

DIALOG ZACHODU Z ROSJĄ BEZ PRZEŁOMU

Spotkanie Rady NATO-Rosja, które odbyło się w środę, nie przyniosło przełomu we wzajemnych kontaktach. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do deeskalacji działań prowadzonych przy granicy z Ukrainą. W oświadczeniu wygłoszonym po spotkaniu podkreślił też konieczność przestrzegania przez Rosję suwerenności i integralności sąsiadujących krajów.

Nie ma zgody w NATO na redukcję sił Sojuszu na wschodniej flance, czego domaga się Rosja - zapewnił w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Wiceszef MSZ uczestniczył w Radzie NATO-Rosja, zwołanej po prawie 2,5-letniej przerwie.

W czwartek odbyły się rozmowy z Rosją w ramach OBWE. Stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz oświadczył, że podczas spotkania w Wiedniu Moskwa przedstawiła swoje propozycje dotyczące bezpieczeństwa, ale - jak dodał - nie otrzymała "satysfakcjonującej" odpowiedzi.

Stany Zjednoczone po spotkaniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu chwaliły polską inicjatywę odbudowy dialogu w sprawie bezpieczeństwa na Starym Kontynencie.

Rozmowy w Wiedniu oficjalnie zainaugurowały roczne przewodnictwo Polski w ramach OBWE. Minister Rau zapowiedział, że swą pierwszą wizytę zagraniczną w roli przewodniczącego OBWE złoży na Ukrainie, w tym także na wschodzie tego kraju.

"PEŁZAJĄCA DESTABILIZACJA" GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn mówi o "pełzającej destabilizacji" na granicy polsko-białoruskiej. W nocy ze środy na czwartek na odcinku obsługiwanym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze służby białoruskie obrzucały kamieniami polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń.

W czwartek dwie kilkunastoosobowe grupy usiłowały nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. 16 osób próbowało przekroczyć granicę polsko-białoruską w Lipsku, kolejne 16 osób podchodziło pod linię granicy w okolicach Narewki i Michałowa.

W tym miesiącu Straż Graniczna odnotowała około 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku takich prób było 40 tysięcy. Najwięcej miało miejsce w październiku - 17,5 tysiąca.

IAR/PP