X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kampania #KtoTyJesteś. Ważna inicjatywa Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

01.10.2019 14:28
W tym roku organizatorzy kampanii zachęcają do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni.
Audio
  • Kampania Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie #KtoTyJesteś [posłuchaj]
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RPFoto: materiały prasowe

„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

W kolejnej audycji z cyklu „Język polski bez granic”, prezentujemy drugą edycję kampanii społecznej #KtoTyJesteś.

Prowadzi ją Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Kampania skierowana jest do osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju. Polega na promowaniu nauki języka polskiego wśród dzieci mających polskie korzenie.

Głównym celem jest zmiana świadomości Polaków za granicą i w Polsce w kwestii nauki języka polskiego i zwrócenie uwagi na korzyści płynące z dwujęzyczności naszych małych rodaków, w tym przede wszystkim budowę polskiej tożsamości. W tegorocznej edycji twórcy kampanii skupili się na osobach polskiego pochodzenia, przebywających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Republice Czeskiej oraz Kazachstanie i Rosji. Szacuje się, że w wymienionych wyżej krajach, w szkołach polskich kształci się ponad 150 tys. uczniów. Na Litwie funkcjonuje 121 szkół oraz 82 przedszkola i grupy przedszkolne, w Czechach -36 szkół i 26 przedszkoli, na Łotwie - 4 szkoły, 1 przedszkole, na Białorusi - 181 punktów nauczania i 25 przedszkoli z fakultatywnym językiem polskim.

- We wszystkich tych krajach, poza Ukrainą i częściowo Rosją widoczny jest problem spadku zainteresowania nauką języka polskiego. Musimy temu przeciwdziałać. Promujemy powszechne używanie języka polskiego w środowisku polskim, polskich szkołach i domach - co jest szczególnie ważne właśnie na Wschodzie - mówi Juliusz Szymczak-Gałkowski, członek Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Na wielkie znaczenie edukacyjne kampanii wskazują też w audycji: Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ oraz Tadeusz Smuga, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej.

Organizatorzy kampanii wraz z grupą ekspertów promują zalety wychowywania dzieci w dwujęzyczności i obalają związane z tym mity oraz błędne przekonania. Podpowiadają też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.