X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kampania #KtoTyJesteś receptą na słabnące zainteresowanie językiem polskim za granicą

14.10.2019 10:53
Eksperci tłumaczą, że chociaż czasy się zmieniły i dziś dużo łatwiej podtrzymywać własną tożsamość narodową żyjąc poza granicami kraju, paradoksalnie, trudniej dziś zainteresować polszczyzną dzieci wychowujące się na co dzień poza Polską
Audio
  • "Język polski bez granic" o problemach z jakimi borykają się nauczyciele w polskich szkołach poza granicami kraju [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

W kolejnej audycji z cyklu „Język polski bez granic”, prezentujemy drugą edycję kampanii społecznej #KtoTyJesteś.

Prowadzi ją Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Kampania skierowana jest do osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju. Polega na promowaniu nauki języka polskiego wśród dzieci mających polskie korzenie. 

Głównym celem jest zmiana świadomości Polaków za granicą i w Polsce w kwestii nauki języka polskiego i zwrócenie uwagi na korzyści płynące z dwujęzyczności naszych małych rodaków, w tym przede wszystkim budowę polskiej tożsamości. W tegorocznej edycji twórcy kampanii skupili się na osobach polskiego pochodzenia, przebywających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Republice Czeskiej oraz Kazachstanie i Rosji. Szacuje się, że w wymienionych wyżej krajach, w szkołach polskich kształci się ponad 150 tys. uczniów. Na Litwie funkcjonuje 121 szkół oraz 82 przedszkola i grupy przedszkolne, w Czechach -36 szkół i 26 przedszkoli, na Łotwie - 4 szkoły, 1 przedszkole, na Białorusi - 181 punktów nauczania i 25 przedszkoli z fakultatywnym językiem polskim.

Organizatorzy kampanii wraz z grupą ekspertów promują zalety wychowywania dzieci w dwujęzyczności i obalają związane z tym mity oraz błędne przekonania. Podpowiadają też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy. 

-Rekomendujemy i promujemy używanie języka polskiego w środowisku polskim, polskich szkołach i domach. To jest szczególnie ważne właśnie za wschodnią granicą, na Litwie, Białorusi, Rosji - mówi Mikołaj Falkowski, prezes Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Eksperci Fundacji zwracają uwagę na problem coraz mniejszego zainteresowania nauką języka polskiego na Wschodzie. Wyjątkiem jest tu Ukraina, ale problem rzeczywiście istnieje. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić tłumaczy w naszej audycji Małgorzata Kamińska, wicedyrektor  Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą ds. Polonijnego Centrum Nauczycielskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan.

Zobacz więcej na temat: Senat język polski szkoła