Redakcja Polska

Wychowywanie w wielojęzyczności. Jak robić to dobrze i skutecznie?

28.09.2020 13:36
Rodziny mieszane narodowościowo, życie na emigracji czy wprowadzanie tzw. sztucznej wielojęzyczności - są to sytuacje, coraz częstsze na całym świecie, które wiążą się z wieloma wyzwaniami. O tym, że człowiek może mówić biegle i pięknie w kilku językach jednocześnie, wiemy. Nie zawsze jesteśmy jednak świadomi tego, że dziecko, które ma styczność z kilkoma różnymi językami od urodzenia, niekoniecznie musi w przyszłości bez problemu się komunikować. Ważne jest, aby nie popełniać kilku, mniej lub bardziej oczywistych, błędów.
Audio
  • "Język polski bez granic" - jak wychować mistrza mowy w kilku jezykach jednocześnie?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneShutterstock/FGC

Dziecko wychowane w rodzinie polsko-francuskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii powinno swobodnie porozumiewało się w trzech językach. Ważna jest jednak konsekwencja i równowaga. Istotne jest również to, ile mówimy do dziecka oraz w jaki sposób. Prawidłowe wychowanie w wielojęzyczności wymaga głębszej znajomości tematu, ponieważ chodzi nie tylko o to, aby mówić w kilku językach jednocześnie. Chodzi o to, aby mówić w kilku językach płynnie i pięknie.

W najnowszym odcinku z cyklu "Język polski bez granic" rozmawiamy na ten temat z dr Agnieszką Jarzyńską - Bućko, logopedą z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Cykl "Język polski bez granic" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan.